Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

RADOM

Dadzą radę bez względu na warunki!

poniedziałek, 19 marca 2018 13:11 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Pierwsza pomoc, znajomość przepisów ruchu drogowego i zdolność radzenia sobie w terenie. - między innymi tymi umiejętnościami musieli wykazać się uczestnicy Eliminacji Rejonowych czterdziestego szóstego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego.

W Radomiu eliminacje odbyły się po dziesięcioletniej przerwie. W regionalnej edycji konkursu udział wzięło osiem drużyn z Radomia. - Udało nam się zaprosić piętnaście drużyn, jednak zawodników zdziesiątkowała choroba. Myślę, że to i tak duży sukces, jak na imprezę, która organizowana była po tak długiej przerwie. - mówi Piotr Zgoda - prezes PTTK Oddziału ŁUCZNIK w Radomiu.

Na początku uczniowie musieli zmierzyć się z testem, który składał się z osiemdziesięciu pytań dotyczących topografii, krajoznawstwa, turystyki. Dotykał również zagadnień z zakresu przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy. Wzięli również udział w konkursach: rozpoznawania piosenek turystycznych czy zabytków. Musieli wykazać się również umiejętnościami z pierwszej pomocy. Jednak to nie wszystko. Obok umiejętności teoretycznych i konkursów, które odbywały się w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Radomiu, uczniowie musieli wyjść w teren. Z mapami w rękach i ciepło ubrani wyszli na turystyczny marsz na orientację.

W eliminacjach udział wzięła m.in. drużyna z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Radomiu:

Swoimi wrażeniami podzielili się z nami również Marta, Miłosz i Mateusz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Radomiu:

W eliminacjach udział wzięła również ekipa z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Jak przyznają uczniowie, wiedza, którą poszerzają podczas tego typu konkursów może przydać się w rozwijaniu pasji krajoznawczych i przyrodniczych:

Celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do turystyki i krajoznawstwa. - wyjaśnia Piotr Zgoda - prezes PTTK Oddziału ŁUCZNIK w Radomiu:

Eliminacje odbyły się w trzech kategoriach wiekowych:

  • szkoły podstawowe (uczniowie do klasy VII)
  • gimnazja (uczniowie klas II-III)
  • szkoły ponadgimnazjalne

Najlepsza drużyna z każdej kategorii szkolnej przejdzie do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Warce. Finał centralny odbędzie się pod koniec maja w Wadowicach.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła drużyna A z PSP nr 3: Marta Swęd, Mateusz Molenda i Miłosz Pietrzykowski. Wśród szkół gimnazjalnych niepokonani byli: Wiktoria Salata, Wiktoria Wójcik i Maciej Papiewski z oddziałów gimnazjalnych XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Polskich Noblistów. Wśród szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli Hubert Kapciak, Szymon Kowalski i Patryk Żarłok z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica.

Imprezie medialnie patronowało Radio Plus Radom.