Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dobieszyn
Dziś jest: Wtorek, 21 września 2021

RADOM

13. rocznica śmierci Papieża Polaka

poniedziałek, 02 kwietnia 2018 10:27 / Autor: Monika Nowakowska
foto: https://pixabay.com
Monika Nowakowska

Dziś przypada 13. rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II. TVP 1 przypomni postać Wielkiego Polaka podczas transmisji uroczystego koncertu w Wadowicach.

Radom szczepienia

Wykonywane będą utwory, które mają przypomnieć drogę, którą św. Jan Paweł II przebył od czasów, gdy jako młody duszpasterz był związany z ruchem oazowym, do kanonizacji. Na scenie wystąpią m.in. Natalia Szroeder, Halina Młynkowa, Łukasz i Paweł Golcowie oraz Arka Noego. Być może do rocznicy śmierci św. Jana Pawła II nawiąże też papież Franciszek podczas południowego spotkania z wiernymi na modlitwie Regina coeli.

2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II. Jego przesłanie odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”.

Pontyfikat papieża Polaka wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego. Już podczas uroczystości pogrzebowych wierni wołali „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”.

Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Na uroczystości w Rzymie był obecny Benedykt XVI, który beatyfikował papieża Polaka w 2011 roku. Jan Paweł II jest uważany za współczesnego apostoła Miłosierdzia Bożego. Poświęcił mu swoją encyklikę „Dives in Misericordia”, a także ustanowił specjalne święto, obchodzone w II niedzielę wielkanocną.

W 2005 roku pożegnanie z prawie 85-letnim wtedy papieżem trwało kilka tygodni. W tym czasie dwukrotnie był w szpitalu i przeszedł zabieg tracheotomii z powodu niewydolności oddechowej. To, co początkowo przedstawiono oficjalnie jako objawy grypowe, faktycznie okazało się potem nasileniem się skutków choroby Parkinsona, na którą cierpiał od lat 90.

13 marca Jan Paweł II powrócił z rzymskiej kliniki Gemelli do Watykanu, ale z każdym dniem był coraz słabszy.

Po raz ostatni pokazał się publicznie 30 marca, gdy stanął w oknie Pałacu Apostolskiego w porze środowej audiencji generalnej i pozdrowił wiernych w milczeniu.

Następnego dnia był już w ciężkim stanie. Wieczorem 31 marca Watykan ogłosił, że papież ma bardzo wysoką gorączkę. Odmówił jednocześnie kolejnej hospitalizacji.Papież Jan Paweł II. Fot. PAP/P. KopczyńskiPod hasłem "Nie lękajcie się!" będzie obchodzona 13. rocznica śmierci Jana Pawła II

Już kilkadziesiąt minut po tym, gdy media zaczęły podawać pilne wiadomości o bardzo złym stanie Jana Pawła II, na placu Świętego Piotra zaczęli gromadzić się ludzie. Z każdą godziną było ich coraz więcej. Rozpoczęły się modlitwy tysięcy wiernych, które trwały bez przerwy dzień i noc. Natychmiast w drogę do Rzymu wyruszyło wielu kardynałów z odległych stron świata.

W Polsce i w wielu krajach rozpoczęły się zbiorowe modlitwy za papieża.

W piątek 1 kwietnia rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls poinformował, że Jan Paweł II jest w bardzo ciężkim stanie, ale jest przytomny. Wieczorem stan ten jeszcze się pogorszył. Na placu przed bazyliką i papieskim oknem było już wtedy około 30 tysięcy osób.

W opublikowanym 2 kwietnia rano dzienniku "Corriere della Sera" ukazał się artykuł katolickiego publicysty Vittorio Messoriego, który napisał, że jednym z pierwszych zadań nowego papieża powinna być beatyfikacja Jana Pawła II.

Z umierającym papieżem żegnali się tego dnia jego współpracownicy, przyjaciele, osoby z najbliższego otoczenia. Na placu Świętego Piotra modliło się za niego wielu młodych ludzi skandując po włosku "Giovanni Paolo".

Jednym z najważniejszych przesłań pontyfikatu Jana Pawła II była obrona rodziny i świętości życia. Papież Polak poświęcił tym kwestiom między innymi dwa dokumenty - adhortację apostolską „O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym” oraz „List do rodzin”. Jan Paweł II często zwracał uwagę na wymiar duchowy rodziny i jej znaczenie we współczesnym świecie.

Papież Polak był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, przyczynił się między innymi do upadku komunizmu.

Za znamienną uznaje się jego homilię wypowiedzianą w czerwcu 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, wówczas - kraju rządzonego przez komunistów.

16 października tego roku obchodzona będzie 40. rocznica wyboru polskiego papieża.