Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

RADOM

Klasy mundurowe ze wsparciem resortu obrony

czwartek, 26 kwietnia 2018 11:58 / Autor: Monika Nowakowska
foto:MN/Radio Pllus Radom
Monika Nowakowska

Kolejne trzy szkoły z regionu radomskiego przystąpiły do "Pilotażowego programu wspierania szkół prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych". Z uczniami spotkał się dziś sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Uroczystość odbyła się w Szkole im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego przy ul. Saskiej. W uroczystym przekazaniu certyfikatu upoważniającego placówki oświatowe do przystąpienia do programu, poza przedstawicielami szkół i uczniami ZDZ, udział wzięły też służby mundurowe i dyrektor Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Aurelia Michałowska.

Zgodnie z założeniami, szkoły uczestniczące w pilotażu otrzymają od Ministerstwa Obrony Narodowej wsparcie. Poza możliwością korzystania z instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego uczniowie dostaną też jednolite umundurowanie.

Program Edukacja Wojskowa ruszył we wrześniu zeszłego roku i objął 58 placówek edukacyjnych w 16 województwach. W tym roku, do drugiej edycji programu, przystąpiło kolejnych kilkadziesiąt szkół, w tym 3 z regionu radomskiego: Szkoła im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu Zakład Doskonalenia Zawodowego, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego w Lipinach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach - mówi sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz:

Minister ma nadzieję, że w przyszłości, uczniowie certyfikowanych klas mundurowych chętniej będą też wybierać się na wyższe uczelnie wojskowe:

Uczniowie klas mundurowych, poza codzienną nauką, mają też wiele innych obowiązków związanych z edukacją. Ćwiczą nie tylko musztrę, strzelanie czy samoobronę, wyrabiają w sobie posłuszeństwo, rygor i dyscyplinę: 

- Otrzymanie certyfikatu jest bardzo ważne dla naszych szkół. Uczniowie mają możliwość rozwijania swoich umiejętności i kształtowania postaw oraz szkoleń - mówi dyr. Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu Katarzyna Kołodziejska:

Absolwenci szkół-ochotnicy z obu edycji programu mają być objęci kilkutygodniowym szkoleniem wojskowym w ramach skróconej służby przygotowawczej lub powołani na krótkotrwałe ćwiczenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową i zasilić rezerwy osobowe Sił Zbrojnych RP.

Program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących wojskowe klasy mundurowe prowadzony przez Biuro do Spraw Proobronnych stanowi podstawę do utworzenia w Polsce sieci szkół, które prowadzić będzie jednolite szkolenie wojskowe uczniów klas mundurowych - w oparciu o wojskowy podział administracyjny kraju, w rejonach odpowiedzialności WKU.