Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

RADOM

Jesteśmy tacy sami

czwartek, 07 czerwca 2018 14:48 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Rozpoczęły się XV Radomskie Dni Godności. Celem jest, żeby pokazać, że wszyscy jesteśmy tacy sami.

XV Radomskie Dni Godności rozpoczęła msza święta w kościele św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył kanclerz kurii diecezji radomskiej ks. prał. Edward Poniewierski.

- Mamy swoją wartość w oczach Bożych i jesteśmy sobie nawzajem zadani jako bracia i siostry. Chcemy to dzisiejszymi obchodami zamanifestować. Jesteśmy wszyscy ludźmi, którzy mają wartość w oczach Bożych, a skoro tak, to musimy siebie nazwajem traktować jako wartościowych, jako cennych, jako wartych opieki, troski, miłości - mówił ks. Edward Poniewierski.

- Staramy się służyć bliźnim, którzy potrzebują pomocy w umyciu się, ubraniu się, spożywaniu posiłków, zdobyciu różnych umiejętności. Wtedy spełniamy się jako ludzie kochający, żyjący dla drugich. Ci, którzy potrzebują naszej pomocy, są tymi, za których mamy Panu Bogu podziękować, bo gdyby nie oni, to byśmy nie wydobyli z siebie wielkiej umiejętności dobra. Nasze serce by się nie rozwinęło, bo nie miałoby sposobności. Ci, którzy potrzebują naszej pomocy, pomagają nam rozwinąć najszlachetniejsze umiejętności, odruchy serca i zdolności - mówił ks. Poniewierski.

Odsłuchaj całą homilię:

Po mszy świętej barwny korowód przeszedł ulicami Rwańską i Żeromskiego na pl. Corazziego. Tam odbyły się oficjalne wystąpienia oraz przekazanie klucza do miasta.

Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mówi, że dorośli powinni uczyć się od dzieci, bo te nie zauważają różnic, wynikających z niepełnosprawności.

- Chcemy pokazać, jak te osoby są fantastyczne, jak sprawne kulturowo, intelektualnie sportowo. Dlatego razem się bawimy, śpiewamy, tańczymy. Przez to pokazujemy radomianom, że to są wspaniali i wartościowi ludzie - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Niepełnosprawni otrzymali z rąk prezydenta Radosława Witkowskiego symboliczny klucz do miasta. Odebrali go Michał Krycia i Maciej Oparcik z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Korczaka w Radomiu.

Krzysztof Łyżwiński, prezes Stowarzyszenia "Budujemy Przystań" mówi, że cały czas zmienia się otaczająca nas rzeczywistość - z korzyścią dla niepełnosprawnych. Znikają bariery architektoniczne, a społeczeństwo jest coraz bardziej otwarte.

Aneta Kalbarczyk jest mamą 16-letniego Bartłomieja, który ma mózgowe porażenie dziecięce czterokończynowe. Mówi, że Radom zmienia się, ale jednocześnie obawia się o przyszłość swojego syna.

- Mój syn niestety nigdy nie pójdzie do pracy. Mam wrażenie, że w naszym systemie jest dziura, jeśli chodzi o zaopiekowanie się dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami sprzężonymi - mówi Aneta Kalbarczyk.

XV Radomskie Dni Godności będą trwały do 9 czerwca. W piątek w godz. 12-18 odbędzie się I Mazowiecki Festiwal Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Tacy Sami, a w sobotę od 16:00 do 20:00 na Borkach integracyjny festyn sportowo-rekreacyjny, w tym m.in. regaty kajakowe, gry i zabawy sportowe, pływanie łódką, konkursy z nagrodami, park rozrywki i dyskoteka.