Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

RADOM

GDDKiA ufunduje remont ważnej drogi w Radomiu?

piątek, 08 czerwca 2018 10:22 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce przekazać pieniądze na remont miejskiego odcinka krajowej "siódemki". Warunek: wniosek w tej sprawie jak najszybciej musi złożyć prezydent Radomia. - poinformowali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Radomskiej.

Parlamentarzyści wraz z wicewojewoda mazowieckim Arturem Standowiczem spotkali się z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Podczas spotkania posłowie otrzymali deklaracje, że GDDKiA jest w stanie przekazać pieniądz na remont miejskiego odcinka krajowej "siódemki". Przeniesienie ruchu na powstającą zachodnią obwodnicę Radomia spowoduje, że odcinek krajowej "siódemki" od Jedlińska, przez Radom i dalej w kierunku węzła Radom-Południe zostanie zdegradowany do stopnia drogi wojewódzkiej. Oznacza to, że na odcinku miejskim, za utrzymanie drogi odpowiadał będzie prezydent miasta.

- Miejski odcinek jest mocno wyeksploatowany, zwłaszcza w południowej części. Jest wstępna deklaracja, że GDDKiA jest w stanie ze środków budżetowych przekazać na remont tej drogi około 20 milionów złotych. Musimy myśleć o tym, by remont mógł odbyć się już w 2019 roku. Apelujemy zatem do prezydenta, by złożył odpowiedni wniosek w tej sprawie. Jeżeli w najbliższych dniach prezydent nie złoży takiego wniosku, możemy pożegnać się z naszymi ustaleniami. - mówi wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz:

 - Jeśli ta droga będzie degradowana w sensie kategoryzacji, miasto nie będzie mogło tak łatwo otrzymać pieniędzy na jej remont. - ostrzega poseł Andrzej Kosztowniak:

Na ogromną przychylność dla naszego regionu zwraca uwagę poseł Anna Kwiecień, jako przykład stawiając gminę Jedlińsk:

Remont drogi odbyłby się ze środków z budżetu państwa, ponieważ będzie to alternatywna dla obwodnicy trasa. Po stronie miasta będzie przygotowanie projektu naprawczego. Są dwie możliwości dokonania remontu: remont przeprowadzony przez Generalną Dyrekcję lub przez miasto. Parlamentarzyści sugerują wybór tego drugiego wariantu. - Przygotowanie przez miasto może wiązać się z elementami dodatkowymi, takimi jak ścieżki rowerowe, chodniki czy zjazdy. - wyjaśnia poseł Andrzej Kosztowniak. - Apelujemy, by pan prezydent podjął decyzję o przygotowaniu pieniędzy na projekt remontu drogi, aby zostały one jak najszybciej wprowadzone do budżetu.

Około siedmiokilometrowy miejski odcinek DK 7 biegnie ulicami Warszawską, Czarnieckiego i Kielecką. Parlamentarzyści proponuja, by w ciągu wyremontowanej drogi powstała ścieżka rowerowa.

Czekamy na komentarz władz miasta w tej sprawie.