Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

RADOM

Twórczość, która integruje!

piątek, 08 czerwca 2018 15:56 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

15 grup czyli blisko 170 uczestników zaprezentowało się na Placu Corazziego podczas I Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 'Tacy Sami'.

Impreza odbyła się w ramach trwających w Radomiu XV Dni Godności. Na radomskiej scenie zaprezentowali się wykonawcy z Radomia, Kielc, Piotrkowa Trybunalskiego, Borkowic czy Opoczna. Dla uczestników i ich opiekunów to ważne, że mogą wystąpić w centrum miasta, zaprezentować swoje talenty i dobrze się bawić. - Osoby niepełnosprawne zawsze pozostawały w cieniu, trzeba to zmienić. Chodzi o to, żeby mogli funkcjonować jak osoby w pełni sprawne. - mówi Katarzyna Pietrasik z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Borkowicach. - Chcemy, żeby była dobra zabawa dodaje podopieczny warsztatów - Maciej Pokorski. O próbach i ich efektach opowiedziały również Iwona i Barbara Pijarskie:

Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem". - Osoby niepełnosprawne potrafią tańczyć, śpiewać, wyjść na wybieg i to jest rewelacyjne. - mówi Patrycja Litwin ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu "Razem", a Agnieszka Walkiewicz dodaje: - To piękna sprawa, miejmy nadzieję, że będzie powstawało coraz więcej tego typu imprez:

Festiwal otworzyła Dagmara Janas - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Razem". - Na podstawowym, ludzkim poziomie wszyscy jesteśmy tacy sami! - powiedziała podczas ceremonii otwarcia:

 - Radom jest miastem otwartym i nowoczesnym. Chcemy, aby każdy mieszkaniec i gość czuł się tutaj dobrze. - mówi prezydent Radosław Witkowski:

XV Radomskie Dni Godności rozpoczęły się w czwartek, 7 czerwca tradycyjnym korowodem i przekazaniem kluczy do miasta osobom niepełnosprawnym (relacja tutaj). Piątkowy Festiwal potrwa jeszcze do godziny 18.00. Natomiast na sobotę, 9 czerwca zaplanowany jest integracyjny festyn sportowo-rekreacyjny na radomskich Borkach. Start o godz. 16.00.