Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Radomskie Forum „Wszyscy równi"

wtorek, 19 czerwca 2018 12:21 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Brak doświadczenia, niewystarczające kwalifikacje czy niechęć pracodawców? Obecny rynek pracy stawia przed kandydatami bardzo wysokie wymagania. Oprócz kwalifikacji zawodowych, umiejętności, istotne są także stopień zaangażowania w pracę i dyspozycyjność. Wśród tych wszystkich wymagań szczególne trudności w odnalezieniu się na rynku pracy mają wciąż osoby niepełnosprawne.

Aktywizacji osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie poświęcone było Radomskie Forum „Wszyscy równi". Konferencja zorganizowana została przez radomską filię Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele instytucji i organizacji, które zajmują się pomocą i wsparciem osób niepełnosprawnych.

Mimo znacznego spadku poziomu bezrobocia i podejmowanych działań na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych wciąż wiele z takich osób nie może znaleźć zatrudnienia. Szacuje się, że w Radomiu i powiecie radomskim niepełnosprawni stanowią ok. 5% bezrobotnych - mówi dyr. Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Józef Bakuła:

Na wciąż niski poziom zatrudnienia niepełnosprawnych składa się wiele przyczyn, w tym poziom wykształcenia, niskie płace, swoista pułapka dochodowa związana z możliwością utraty pobieranych świadczeń czy wreszcie wciąż funkcjonujące stereotypy i obawy związane z zatrudnianiem przez pracodawców osób niepełnosprawnych. – Choć prowadzone są działania na rzecz osób niepełnosprawnych i pojawiają się kolejne, jak program „Dostępność Plus” to wciąż pozostaje wiele do zrobienia – mówi dyr. MOPS Marcin Gierczak:

- Osoby niepełnosprawne też są wartościowymi pracownikami. Wystarczy tylko dopasować ich niepełnosprawność do rodzaju wykonywanej pracy - mówi Jolanta Gierduszewska z przedsiębiostwa społecznego "Gospoda Jaskółeczka". Udowdniła, że można prowadzić nowoczesną firmę otwartą na zatrudnianie osób niepełnosprawnych i integrację pracowników:

Duże znaczenie w aktywizacji osób niepełnosprawnych ma organizowanie różnego typu kursów i szkoleń. - Niestety niewiele osób z nich korzysta - dodaje dyrektor PUP Józef Bakuła:

Temat możliwości wspierania środowiska niepełnosprawnych ze środków UE przedstawiła Edyta Radziejowska z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Podczas konferencji poruszano również możliwości, jakie daje osobom wykluczonym społecznie oraz niepełnosprawnym ekonomia społeczna o czym opowiedziała Agnieszka Bulska reprezentująca Fundację „Fundusz Współpracy”. Nie zabrakło także informacji na temat aktualnie obowiązujących regulacji prawnych o czym poinformowała Agnieszka Turbakiewicz z Państwowej Inspekcji Pracy. Sylwia Waśkiewicz oraz Katarzyna Ziętek opowiedziały, jakie działania na rzecz dzieci niepełnosprawnych podejmuje radomskie Stowarzyszenie „Karuzela”. Z dużym zainteresowaniem spotkało się też wystąpienie Agnieszki Zając, która opowiedziała jak działa pośrednictwo pracy w ramach Platformy Integracji Osób Niepełnosprawnych. Podsumowując konferencję Maria Majda z radomskiej filii WUP powiedziała, iż jednym z celów organizowanego cyklicznie Forum „Wszyscy Równi” jest lepsza integracja środowiska, wymiana informacji oraz budowa sieci kontaktów między instytucjami, pracodawcami oraz organizacjami pozarządowymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami.