Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Juliusz I, papież
Dziś jest: Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

RADOM

Kąpiele tylko przez miesiąc lub w weekendy

wtorek, 26 czerwca 2018 15:29 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Przez trzydzieści dni na Borkach i w Iłży, tylko w weekendy w Pionkach. W regionie wkrótce otwarte zostaną miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli.

W tym roku ustawa o prawie wodnym wprowadziła istotne zmiany. W jej zapisach znajdują się ustalenia, z których wynika, że obok kąpielisk, funkcjonować mogą miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. W miejscach tych kąpać się można przez trzydzieści dni w roku kalendarzowym. - Zmiana ta ma na celu zabezpieczenie wyjątkowych sytuacji na zorganizowanie imprez związanych z kąpielą. - wyjaśnia Małgorzata Gregorczyk - rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

W regionie radomskim nie ma kąpielisk, są za to miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli: zalew na radomskich Borkach, zalew w Iłży oraz Staw Górny w Pionkach. Aktualnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu opiniuje uchwały przesłane przez prezydenta Radomia oraz burmistrza Pionek i Iłży dotyczących miejsc, które mają być wykorzystywane do kąpieli. Z przesłanych do sanepidu dokumentów wynika, że w Radomiu i Iłży będzie można kąpać się przez cały lipiec, w Pionkach natomiast w wakacyjne weekendy. - W pozostałe dni kąpiemy się na własną odpowiedzialność. - mówi Małgorzata Gregorczyk - rzecznik radomskiego sanepidu:

Organizator miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli ma obowiązek monitorować wizualnie wodę. Ponadto, w czasie funkcjonowania miejsca przynajmniej raz w danym sezonie wykonywać badania wody. - Obecnie organizatorzy zgłosili nam pobór próbek wody do badania. - wyjaśnia Małgorzata Gregorczyk:

Jeśli badania wykażą, że woda nadaje się do kąpieli, na radomskich Borkach i w Iłży będzie można kąpać się codziennie od niedzieli, 1 lipca do poniedziałku, 30 lipca. W Pionkach natomiast woda już została zbadana i sezon kąpielowy trwał będzie tu przez wszystkie weekendy wakacji, począwszy od piątku 29 czerwca.

Rzecznik Sanepidu przypomina o zasadach bezpieczeństwa, o których powinniśmy pamiętać podczas każdego wyjazdu nad wodę, tak jeśli chodzi o kąpiele, jaki o opalanie: