Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

RADOM

Każdy może uchronić od katastrofy

środa, 11 lipca 2018 13:11 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Na przejazdach kolejowych pojawiły się naklejki z numerem identyfikacyjnym oraz numerami alarmowymi. Teraz każdy może zareagować w przypadku awarii rogatek lub wypadku.

Naklejki mają pomóc osobom, które znalazły się na przejeździe kolejowym i widzą awarię lub są świadkami wypadku. Znajdują się one po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja i napędów rogatkowych.

Na żółtych naklejkach znajduje się numer identyfikacyjny oraz numery alarmowe. W przypadku awarii, zagrożenia wypadkiem lub wypadku należy dzwonić na podany numer telefonu. W związku z tym, że każdy przejazd ma swój własny numer, operator może szybko zareagować i zatrzymać ruch pociągów.

Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowych są brawura, pośpiech, rutyna i skłonność do ryzyka. Dotyczy to zarówno kierowców, jak i pieszych.

Każdego roku na przejazdach kolejowych dochodzi do około 200 wypadków i kolizji, w których ginie kilkadziesiąt osób. Natomiast na przejściach przez tory śmierć ponosi ok. 200 osób rocznie.

W akcję włącza się kuria diecezji radomskiej. W niedzielę podczas ogłoszeń będzie odczytywany apel i podawana informacja o naklejkach.