Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

RADOM

Nowocześnie i bezpiecznie - hybrydowa sala otwarta

piątek, 13 lipca 2018 15:24 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Szpital na radomskim Józefowie ma hybrydową salę operacyjną. W piątek, 13 lipca odbyło się przecięcie wstęgi i poświęcenie sali.

Radom szczepienia

Sala została wyposażona m.in w cyfrowy angiograf do badań serca i naczyń, stół angiograficzny z pływającym blatem, aparat do kontrapulsacji wenątrzaortalnej, aparaturę do hemofiltracji i krążenia pozaustrojowego, respirator, aparat do znieczulania, defibrylator, kolumnę anestezjologiczną i chirurgiczną, aparat ultrasonograficzny oraz lampę operacyjną. Zmodernizowana została również istniejąca pracownia RTG w ten sposób, by była dostosowana do potrzeb hybrydowej sali operacyjnej.

Uruchomienie sali pozwoli na wykonywanie badań w obrębie całego ciała. - To bardzo ważny dzień z punktu widzenia radomskiej służby zdrowia. - podkreśla Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik:

Dzięki sali szpital może wykonywać nowoczesne zabiegi na najwyższym poziomie. - Otwarcie sali oznacza ogromny postęp w leczeniu chorób związanych z patologią naczyń. - wyjaśnia dr Krzysztof Nadgrodkiewicz - ordynator neurologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym:

Koszt stworzenia i wyposażenia sali wyniósł ponad 6,6 mln zł, z czego ministerstwo zdrowia przekazało na ten cel prawie 4,2 mln zł, samorząd województwa mazowieckiego – ok. 2,4 mln zł, a szpital z własnych środków zainwestował 56 tys. zł. Jak podkreśla Tomasz Skura - prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, gdyby nie duża pomoc samorządu oraz ministerstwa inwestycja nie byłaby możliwa do wykonania. Teraz możliwości szpitala zwiększają się:

Otwarte zostały również zmodernizowane pomieszczenia szpitalne w budynku D - na oddziałach: onkologii ogólnej, rehabilitacji, wewnętrznym I i II, neurologii oraz ginekologiczno-położniczym, a także nowe pomieszczenie pracowni elektrofizjologii - sali do zabiegów ablacji. Obie te inwestycje również zostały dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. - Oddziały te wymagały remontu chociażby ze względu na zalecenia sanepidu, ale nie tylko. - podkreśla Bożenna Pacholczak - dyrektor ds. ekonomicznych szpitala na Józefowie:

Chociaż wiele inwestycji już zostało zakończonych, szpital ma kolejne plany. Wśród nich remont kolejnych bloków szpitalnych, utworzenie pracowni leku cytostatycznego, oddziału rehabilitacji dziecięcej w budynku starego sanepidu czy zakup specjalistycznego sprzętu. - wymienia prezes Tomasz Skura i dodaje: - Niektóre z tych inwestycji są już w trakcie realizacji:

- To wszystko dzieje się w dwudziestolecie funkcjonowania województwa i przejęcia tego szpitala. Samorząd województwa mazowieckiego wziął na siebie ciężar dokończenia tego szpitala, który był budowany prawie 25 lat. Patrząc z perspektywy ostatniego dwudziestolecia, myślę, że mamy do czynienia z jedną z najnowocześniejszych jednostek w województwie. - mówi marszałek Adam Struzik:

 W uroczystym otwarciu sali udział wzięli przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, pracownicy szpitala, lekarze i przyjaciele placówki. Nie zabrakło również podziękowań i wyróżnień.