Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Krzysztof, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Mirzec, Gadka
Dziś jest: Niedziela, 25 lipca 2021

RADOM

Będą zrzucać szczepionki dla lisów

czwartek, 13 września 2018 13:05 / Autor: Weronika Chochoł
fot. nadlesnictwo.gdansk.lasy.gov.pl
Weronika Chochoł

Od soboty, 15 września do środy, 26 września w województwie mazowieckim prowadzona będzie akcja szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepionka będzie zrzucona z samolotów w ilości 20 dawek na 1 km² powierzchni i obejmie kompleksy leśne, pola i łąki.

Szczepionkę stanowi pakiet w postaci krążka, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym. Szczepionka ta wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów. Dotknięcie jej przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa.

Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny, natomiast kontakt zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką powinien zostać zgłoszony lekarzowi weterynarii. Jak przekonuje dr Grzegorz Zaborski - Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu - szczepionka nie jest szkodliwa dla ludzi ani zwierząt, jednak warto zachować ostrożność. - Nie ma zagrożenia dla ludzi czy zwierząt domowych, przy fizycznym kontakcie z nieuszkodzonym pakietem tej szczepionki:

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone szczepionki, o przestrzeganie kilku zasad:

  • prosimy nie podnosić i nie dotykać przynęt ze szczepionką,
  • dla zachowania ostrożności prosimy przy ewentualnych kontaktach z przynętami na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos gruntownie przemyć te miejsca wodą i mydłem. W dalszym postępowaniu zgłosić się do lekarza medycyny
  • po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy trzymać na uwięzi i prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach
  • w wypadku kontaktów zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii,
  • prosimy nie podnosić i nie niszczyć przynęt ze szczepionką,
  • przy kontaktach ze szczepionką zgłosić się do lekarza medycyny,
  • stosowne informacje przekazać dzieciom przez ich opiekunów i rodziców.

Lis jest głównym przenosicielem wścieklizny. Skuteczność przeprowadzanej akcji osiągnięta zostanie na drodze kilkukrotnego rozrzucenia przynęt (wiosna – jesień). Przynęty mają kształt kostki koloru brunatno - zielonego. W środku umieszczony jest plastikowy blister (średnica 20 mm) z płynną szczepionką przeciwko wściekliźnie. Po przegryzieniu blistra przez lisa – szczepionka w zetknięciu ze śluzówką jamy ustnej wytwarza odporność przeciwko wściekliźnie.