Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Oni nie zginęli na marne!

poniedziałek, 17 września 2018 12:35 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Apel Pamięci, salwa honorowa, przemówienia i kwiaty, a przede wszystkim obecność. W Radomiu odbyły się obchody 79. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

W obchodach udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele organizacji kombatanckich czy rodzin katyńskich oraz młodzież szkolna.

Chociaż agresja sowiecka na Polskę przyniosła ogromne straty i wiele cierpienia, nie każdy pamięta, co oznacza data 17 września. Tego dnia Armia Czerwona wkroczyła na ziemie Rzeczpospolitej Polskiej wbrew polsko-sowieckiemu paktowi o nieagresji. Sowieci realizowali natomiast ustalenia z tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow. W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tysiąca polskich żołnierzy, a ok. 20 tysięcy było rannych i zaginionych. Aresztowanych zostało ponad 200 tysięcy Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywatele II Rzeczpospolitej zmuszeni byli do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Ponad milion Polaków trafiło na Syberię. Mieszkańcy wschodniej części Polski byli masowo represjonowani, polski majątek narodowy i dobra prywatne wywiezione zostały w głąb ZSRR. Likwidowano również kościoły, które zamieniane były na magazyny, składy czy kina. Pokłosiem sowieckiej agresji na Polskę jest zbrodnia katyńska.

W radomskich obchodach udział wzięli przedstawiciele m.in. Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego czy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych:

- Pamiętajmy o tym, że oni nie zginęli na marne, zginęli dla Rzeczypospolitej. Dziś wspominamy ich i oddajemy szacunek i hołd ich rodzinom - rodzinom wielokrotnie uciemiężonym przez lata komunizmu - powiedział podczas uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - Wojciech Skurkiewicz:

 - Obchodząc rocznicę napaści sowietów na Polskę, oddajemy hołd wielkiej tragedii podczas II wojny światowej, ale również coraz mocniej doceniamy osiągnięcia ostatnich lat - powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski:

- To niezwykle smutna, przygnębiająca rocznica - mówi Dariusz Żytnicki - historyk z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu i dodaje: - Jestem jedną z setek tysięcy osób doświadczonych rodzinnie:

Sztandar Rodzin Katyńskich nieśli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu:

Obchody odbyły się przed pomnikiem poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej i poległym na Wschodzie na początku II wojny światowej na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. W programie obok przemówień i złożenia kwiatów znalazły się również Apel Poległych i salwa honorowa. Uroczystości uświetniła Orkiestra Wojskowa z Radomia: