Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

RADOM

"Wizja zero" na drogach Radomia

środa, 19 września 2018 16:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych do zera w ramach "wizji zero", ale przede wszystkim uświadamianie użytkowników ruchu drogowego to cele Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach (EDWARD). Radom również włączył się w obchody.

Policjanci z mazowieckiej "drogówki" przy wsparciu zawodniczek Radomki Radom kontrolowali okolice przejazdu kolejowego przy ulicy Wjazdowej. Nie wręczali jednak mandatów, ale pouczali niesubordynowanych kierowców wyjaśniając błędy popełniane przez poszczególnych kierujących. Kierowcy w większości nie znali powodu zatrzymania, ale po pouczeniu przyznawali, że ich zachowanie było ryzykowne - chociaż nieświadome. - Przede wszystkim kierowcy nie zatrzymują się przed przejazdem, nie rozglądają się,ale również wjeżdżają na przejazd, chociaż pojazd przed nimi jeszcze nie opuścił torów - wyjaśnia sierż. sztab. Marcin Sawicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu:

 

 Kierowcy byli zaskoczeni nietypowym patrolem, jednak jak przyznają, popełnili błąd, którzy może kosztować ich życie. Większość kierowców popiera tego typu akcje:

 

Policjantów w prowadzeniu akcji profilaktycznej wsparły siatkarki E. Leclerc Radomki Radom. Maja - jedna z zawodniczek - zauważa jak ważne jest bezpieczeństwo - również dla drużyny sportowej. - Dużo jeździmy, chcemy bezpiecznie wracać do domu. Na każdego ktoś czeka, pamiętajmy o tym - apeluje:

 

W Radomiu działania EDWARD prowadzone są po raz trzeci. Ich celem jest otworzenie oczu wszystkich uczestników ruchu drogowego, na zagrożenia, które często stwarzają sami. Główną przyczyną wypadków śmiertelnych jest w dalszym ciągu nadmierna prędkość i brawura, nieustąpienie pierwszeństwa i omijanie na przejściach dla pieszych. Rowerzyści największe zagrożenie stwarzają przejeżdżając przez przejścia dla pieszych, natomiast piesi zamiast zadbać o swoje bezpieczeństwo wpatrzeni są w telefony, a w uszach mają słuchawki. - Zależy nam na tym, żeby zmniejszyć liczbę wypadków - najlepiej do zera - zgodni w "wizją zero". Jeśli jednak to się nie uda, chcemy przemówić do uczestników ruchu drogowego, by pamiętali o swoim bezpieczeństwie - wyjaśnia podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego mazowieckiej Policji. Miejsce prowadzenia działań nie jest przypadkowe. Policjanci wybrali przejazd kolejowy w związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi, z których wynika, że przestrzeganie przepisów na przejazdach pozostawia wiele do życzenia:

 

Podczas ubiegłorocznego Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach na Mazowszu doszło do siedmiu wypadków, w wyniku których zginęła jedna osoba. Do tego tragicznego zdarzenia doszło w Radomiu.

W ramach kampanii EDWARD można złożyć również deklarację dotyczącą bezpieczeństwa drogowego, która zapisana zostanie w bazie europejskiego systemu. - To nasza obietnica odpowiedzialności i rozsądku na drodze. - mówi Stanisław Popiel z mazowieckiej drogówki:

 

Deklarację złożyć można tutaj.