Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Michał Kozal, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Czarna
Dziś jest: Poniedziałek, 14 czerwca 2021

RADOM

Katastrofa w ruchu na nowej drodze

środa, 10 października 2018 12:40 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Na nowym odcinku obwodnicy zachodniej Radomia doszło to zderzenia czterech pojazdów. Na szczęście, tym razem były to tylko ćwiczenia

Symulacja akcji ratunkowej odbyła się w okolicach węzła Wolanów. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie służby, które zabezpieczają miejsce wypadku, czyli policja, straż pożarna, pogotowie, GDDKiA oraz Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

- Będziemy sami obserwować, jak te ćwiczenia będą przebiegały. Tu nic nie jest wyreżyserowane. Spodziewamy się, że pojawią się błędy i o to nam chodzi, żeby pojawiły się w tym momencie, żebyśmy mogli je omówić i wprowadzić procedury, żeby wszystko sprawnie zadziałało - mówi mł. insp. Jacek Mnich, naczelnik mazowieckiej policji.

W symulacji brały udział 4 samochody - cztery osobowe i jeden bus. Kilkanaście osób było poszkodowanych. Naczelnik Mnich podkreśla, że służby ratunkowe dojeżdżały ze swoich macierzystych jednostek - tak jak w prawdziwej akcji.

Sygnał do Centrum Powiadamiania Ratunkowego trafił punktualnie o 10:00. Służby potrzebowały zaledwie kilku minut, żeby dotrzeć do miejsca zdarzenia.

Ze względu na to, że ofiar było kilkanaście, pogotowie ratunkowe musiało dostarczyć poszkodowanych do różnych szpitali.

- Trzeba też równoważyć rozmieszczenie chorych po wszystkich szpitalach, by nie dociążać jednego ze szpitali - mówi Mariusz Wielocha, ratownik medyczny.

W tym przypadku konieczne było utworzenie szpitala polowego.

Ćwiczenia były też testem dla wykonawcy obwodnicy zachodniej Radomia.

- Aby służby ratownicze mogły przetestować newralgiczne sytuacje - mówi Rafal Dobosz.

Warto podkreślić, że wszystkie służby, które przyjechały na sygnale, poruszały się tzw. "korytarzem życia" utworzonym na potrzeby akcji.