Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: 17 lutego 2020

RADOM

Słoneczny fiat wyjechał z "Elektronika"

10 października 2018, 12:57 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Jeden rok szkolny, wsparcie od nauczycieli oraz radomskich firm, ale przede wszystkim chęci - tego potrzebowali młodzi konstruktorzy z radomskiego "Elektronika" by stworzyć samochód elektryczny zasilany energią słoneczną. Dziś samochód po raz pierwszy wyjechał na ulice Radomia.

Pomysł na projekt pod nazwą "Uczniowie Elektronika twórcami samochodu elektrycznego zasilanego energią słoneczną" narodził się w głowach uczniów-pasjonatów na początku ubiegłego roku szkolnego. Samochód został wykonany na zasadzie konwersji z samochodu spalinowego. Karoserię i oraz układ jezdny przekazał uczniom opiekun grupy. Pozostałe elementy niezbędne do tego by samochód wyjechał na ulice przekazali sponsorzy - w większości są to firmy patronujące szkole. W projekcie udział wzięło sześcioro uczniów oraz jedna uczennica. Na zaprojektowanie, znalezienie funduszy i wykonanie planu poświęcili trochę ponad rok szkolny. W wakacje trwały jeszcze prace konstrukcyjne i uruchomieniowe natomiast w środę, 10 października miała miejsce uroczysta premiera samochodu.

Natalia Sołecka i Bartłomiej Soból podkreślają, że udział w projekcie to ogromna satysfakcja, ale również zwiększenie szans na rynku pracy:

Opiekunem grupy jest nauczyciel przedmiotów zawodowych w "Elektroniku" - Sławomir Sokołowski, który sam jeździ skonstruowanym przez siebie samochodem:

Samochód na jednym ładowaniu może przejechać może około 30 km, a osiągnąć może nawet 100 km/h. Prawnie, jako pojazd wolnobieżny maksymalnie rozpędzić saię może do 25 km/h. Jednak prędkość i osiągi odchodzą na bok, kiedy mówimy o sukcesie uczniów i jego walorze edukacyjnym, a także motywującym - zauważa Konrad Witkowski - dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu:

Koszt samochodu to około 20 tysięcy. Teraz zaparkował w "Elektroniku", by kolejni uczniowie mogli udoskonalać projekt starszych kolegów.

Całości rozmowy o samochodzie, jego parametrach, trudach, jakie trzeba było podjąć by osiągnąć wymarzony cel, a także o kolejnych pomysłach oraz o tym, czy dziewczyny nadają się do konstruowania tego typu maszyn posłuchać można tutaj:

 

Zapraszamy do nas:
stats counter