Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dziś jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024

RADOM

PPL zarządzającym Portem Lotniczym Radom

sobota, 13 października 2018 13:22 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild i wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz podpisali dziś oświadczenie ws. ustanowienia Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" zarządzającym radomskim lotniskiem. W podpisaniu udział wziął premier Mateusz Morawiecki.

Oświadczenie dotyczące przejęcia przez "Porty Lotnicze" Portu Lotniczego Radom podpisane zostało w sobotę, 12 października w hangarze wojskowym na terenie lotniska. - Przyciągnięcie takiego wiarygodnego, bardzo ważnego inwestora jakim są "Porty Lotnicze" na radomskie lotnisko to jednocześnie wielka przyszłość dla tego miasta - mówił podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów podkreślił również, że dobra współpraca lokalnego samorządu i władz państwowych może przynieść rozwój, miejsca pracy w mieście. - Podpisanie tej umowy jest jaskółką, która może uczynić piękną wiosnę dla Radomia - mówił premier Mateusz Morawiecki:

Zadaniem portu w Radomiu będzie odciążenie warszawskiego lotniska Chopina, które z dnia na dzień staje się coraz bardziej przepełnione. Radom jako - Podpisanie umowy to początek zmian nie tylko dla Radomia, ale również dla całego regionu - przekonuje Mikołaj Wild - wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds Centralnego Portu Komunikacyjnego:

Z prognoz ruchu lotniczego dla Mazowsza, ale również badań przepustowości lotniska Chopina wynika, że od 9 do nawet 15 milionów pasażerów będzie musiało zostać obsłużonych poza lotniskiem Chopina. W analizie prowadzonej przez PPL w celu wyboru lotniska komplementarnego, pod uwagę brane były nie tylko czas budowy, czy układ funkcjonalny, ale również drogi dojazdowe. Dziś udało się zamknąć pierwszy etap. - Droga do przejęcia radomskiego portu przez Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze nie była łatwa - mówi Mariusz Szpikowski - prezes "Portów Lotniczych". Jak przekonuje, radomskie lotnisko ma być nie tylko uzupełnieniem dla portu w stolicy. Ma także funkcjonować po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego:

- Ta inwestycja, która pochłonie miliard złotych podniesie Radom i cały region na zupełnie inny poziom - poziom , który przysługuje tym największym miastom, a Radom do takich predestynuje - podkreśla wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Jego zdaniem krok w kierunku rozbudowy radomskiego lotniska to spełnienie marzeń pokoleń radomian. Podkreśla również, że trzeba korzystać z położenia Radomia i oferowanej przez rząd pomocy:

W Radomiu ma powstać terminal o przepustowości 3 mln pasażerów rocznie. Zadaniem wykonawcy będzie jednak przygotowanie koncepcji modułowej rozbudowy terminalu do przepustowości wynoszącej 10 milionów pasażerów. Terminal ma mieć powierzchnię ok. 30 tys. metrów kwadratowych. W planach jest budowa wewnętrznych układów drogowych.