Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dziś jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024

RADOM

Spuszczają wodę z zalewu na Borkach

środa, 17 października 2018 09:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Od piątku trwa spuszczanie wody z zalewu na radomskich Borkach. To w ramach projektu Life. W 2020 roku zalew ma być czysty i będzie można się w nim kąpać bez obaw.

W piątek Wodociągi Miejskie w Radomiu rozpoczęły operację spuszczania wody z zalewu wody na Borkach. To przystąpienie do realizacji oczyszczania tego zbiornika w ramach programu Life. Oczyszczanie zalewu i ponowne oddanie go do użytku zaplanowane jest na rok 2020. - Przed nami kilkanaście miesięcy wytężonej pracy, ale z projektu, który zrealizujemy wynika, że zalew na Borkach stanie się wzorcowym miejscem do wypoczynku dla radomian - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski:

Głównymi problemami zbiornika na Borkach są ilość i jakość wody. W tej chwili trwa uszczelnianie kolektora. W planach jest odmulenie, zagospodarowanie stawów kolmatacyjnych, napowietrzanie czy natlenianie wody. - Dzięki temu latem mieszkańcy będą mogli się spokojnie kąpać - wyjaśnia Leszek Trzeciak - prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu: 

Koszt prac na Borkach ma wynieść około 9 milionów złotych. Wartość całego projektu Life wynosi ponad 24 miliony, z czego 12 milionów to dofinansowanie ze środków unijnych. W ramach projektu, którego celem jest adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia składa się z kilku elementów, w tym renaturalizacja rzeki Mlecznej czy poldery zalewowe na Cerekwiance. Zmiany czekają również Potok Północny - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik i dodaje: - W planach są również inne elementy małej błękitno-zielonej infrastruktury: 

Projekt rozpoczął się 16 lipca 2015 r. Radom jest jednym z pierwszych miast w Polsce, który zajmie się kompleksowo problemem spowolnienia spływu wód deszczowych jako sposobem na przystosowanie do zmian klimatu.