Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

RADOM

Kapłański grób odrestaurowany

poniedziałek, 29 października 2018 12:08 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Po raz pierwszy w historii Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu podjął się renowacji grobu kapłańskiego. Teraz dziewiętnastowieczna mogiła ks. Michała Kobierskiego odzyskała blask i... utracony przed laty krzyż. 

Stulecie, oczyszczanie i krzyż, którego nie było 

Grób ks. Michała Kobierskiego to 21 w historii prac renowacyjnych prowadzonych przez Komitet na radomskim cmentarzu. Po raz pierwszy jednak konserwator we współpracy z komitetem wziął na warsztat mogiłę księdza. Wybrana postać nie jest przypadkowa. Ksiądz Kobierski wspierał uczestników powstania styczniowego za co jego i pozostałych kapłanów fary, spotkały represje. - Mamy świadomość, że etos powstania styczniowego budował naszą tożsamość narodową. Był posiewem krwi, na którym odbudowana została niepodległość Polski - mówi Sławomir Adamiec ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu: 

Koszt renowacji nagrobka wyniósł 26 tysięcy złotych. W ramach inwestycji nagrobek został oczyszczony i zabezpieczony przed zanieczyszczeniami atmosferycznymi czy naturalnymi, takimi jak mchy. Odnowione zostały również napisy na nagrobku. Podczas prac prowadzonych wokół mogiły odnaleziono fragmenty krzyża, który musiał spaść podczas wichury i potłuc się. - Sadziliśmy, że krzyża nie da się odzyskać i będziemy musieli ustawić formę krzyż wzorując się na podobnych nagrobkach. Na szczęście udało się ten krzyż odnaleźć. Był w strasznym stanie, z tego elementu chyba cieszymy się najbardziej - dodaje Sławomir Adamiec: 

Prace trwały około czterech mięsięcy. 

"Radomskie Powązki" pięknieją

Cmentarz przy ulicy Limanowskiego ponad dwustuletnia nekropolia. Znajduje się tu około 1600 zabytkowych mogił, wiele ich elementów - jak wspominany odnaleziony podczas renowacji krzyż - jest zniszczonych, wymaga naprawy, renowacji. Renowacji poddane zostały główne alejki cmentarza, teraz mają rozpocząć się prace w mniejszych przejściach. Pracy jest wiele - przekonuje ks. kan. Andrzej Tuszyński - proboszcz parafii św. Wacława, administratora cmentarza i przekonuje, że w planach jest spotkanie, na którym mają zostać ustalone nie tylko priorytety, ale również nowe sposoby pozyskiwania środków: 

Za zaangażowanie i pomoc w porządkowaniu grobów i wspieranie nekropolii dziękuje Edyta Sitarska, dyrektor cmentarza: 

Prawie ćwierć wieku

W czasie 23 lat istnienia Komitet uzyskał w czasie zbiórek ponad 620 tysięcy złotych. Wyremontowanych zostało 21 nagrobków. Kwesty prowadzone są w okresie uroczystości Wszystkich Świętych, a także w czasie Świąt Wielkanocnych. O ile ta druga kwesta ma wymiar raczej symboliczny, listopadowe zbiórki cieszą się dużym zainteresowaniem. Rekordowe pod względem uzyskanych sum były m.in. listopadowe kwesty w: 2010 roku – 50 tys. zł. i 2014r. – 40 tys. zł. oraz w 2016r. – 33tys. zł. W ubiegłym roku w czasie kwestii zebrano ponad 23 tysiące zł.