Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

RADOM

Innowacje i ochrona środowiska przede wszystkim

piątek, 04 października 2013 14:17 / Autor:

Wsparcie Unii Europejskiej dla Mazowsza w nowej perspektywie finansowej 2014 - 2020 wyniesie ok. 3, 3 mld zł.  Pieniądze te pójdą głównie na pobudzanie gospodarki, zastosowanie nauki w biznesie, wspieranie przedsiębiorców oraz ochronę środowiska.

Dziś w Urzędzie Miejskim w Radomiu odbyły się konsultacje na temat nowego programu operacyjnego z UE.
Nowa perspektywa finansowa to mniejsze niż dotychczas wsparcie dla Mazowsza, poniewaz region nie jest już traktowany jako najsłabszy. Program operacyjny to ok. 1,9 mld euro, natomiast o ok. 1,4 mld euro podmioty z Mazowsza będą mogły starać się w ramach programów krajowych.

- Mogą to być inwestycje na rzecz realizacji programów niskiej emisyjności, transportu podmiejskiego, termomodernizacji, wszelkiego rodzaju inwestycje, które są problemem. bolączką, bądź wyzwaniem, potencjałem, tkwiącym w poszczególnych subregionach. Wszystko w rękach samorządowców, którzy będą liderami poszczególnych instrumentów terytorialnych - mówi Agnieszka Rypińska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego. 

Zmianą jest połączenie inwestycji miękkich i twardych w jednym, a nie jak dotychczas w dwóch programach. Mniejszy też będzie poziom dofinansowania. Będzie on sięgał maksymalnie 80%, a nie 85%. Duża część projektów będzie też finansowana na zasadzie pożyczek, a nie dotacji. Kolejna nowość to Regionalny Instrument Terytorialny. Będzie on indywidualnie dopasowany do każdego z subregionów. Nacisk będzie położony w tym wypadku na porozumienie między samorządami i wspólną inicjatywę.
Dziś w Radomiu była mowa o konkretnych propozycjach, które samorząd mazowiecki zgłasza do Kontraktu Terytorialnego (umowa zawierana między samorządem województwa oraz rządem) i do Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Są to m.in. modernizacja linii kolejowej nr 8 na odcinku Warka - Radom, budowa drogi ekspresowej S12 (granica województwa łódzkiego - Radom - granica województwa lubelskiego) oraz budowa obwodnicy Radomia S7 (Jedlińsk - Młodocin).