Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Projekt budżetu miasta na 2019 rok gotowy

piątek, 16 listopada 2018 11:28 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UM/Radom
Monika Nowakowska

Projekt budżetu miasta na 2019 rok gotowy - projekt zakłada dochody w wysokości 1 mld 254 mln zł i wydatki na poziomie 1 mld 342 mln zł, przy czym dochody bieżące będą wyższe od wydatków bieżących o prawie 66 mln zł. Prawie 90 milionów złotych to tzw. dochody majątkowe, w tym dotacje z budżetu państwa czy funduszy unijnych.

- To budżet rozwoju i konsekwentnej kontynuacji zmian zapoczątkowanych w poprzedniej kadencji – tak prezydent Radosław Witkowski mówi o projekcie przyszłorocznego budżetu, który został skierowany do Biura Rady Miejskiej:

Inwestycje pochłoną w przyszłym roku prawie 244 mln złotych, co stanowi 18,17% wszystkich wydatków.To kwota o 94 mln złotych większa, niż zaplanowana na ten rok. – Pod względem poziomu inwestycji nadchodzący rok będzie najlepszy w okresie ostatnich kilkunastu lat. Filozofia tworzenia budżetu pozostaje niezmienna. Chcę realizować takie przedsięwzięcia, które sprawiają, że Radom jest miastem przyjaznym dla każdego, miastem, w którym wygodnie się żyje – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Dwie największe inwestycje zaplanowane na przyszły rok to kontynuacja przebudowy alei Wojska Polskiego (54 mln zł) oraz realizacja tzw. projektu multimodalnego (41,6 mln zł), który zakłada m.in. zakup elektrycznych autobusów, nowych wiat przystankowych, przebudowę parkingu przy ulicy Kelles-Krauza, budowę ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych:

W planach jest też kontynuacja budowy trasy N-S (17,8 mln zł), budowa Centrum Rehabilitacji (17,8 mln zł), a także rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego (22,6 mln zł). W projekcie budżetu miasta nie brakuje też inwestycji w infrastrukturę drogową. Jest m.in. przebudowa ulicy Kierzkowskiej (5 mln zł), ulicy Małęczyńskiej (1 mln zł) oraz ulicy Bernardyńskiej (800 tys. zł), a także dokończenie budowy ulicy Małcużyńskiego. W planie inwestycyjnym miasta zostały również zarezerwowane pieniądze na kontynuację Radomskiego Programu Drogowego (2 mln zł) oraz Radomskiego Programu Chodnikowego (1 mln zł). – Na utwardzanie dróg gruntowych na razie wpisaliśmy kwotę 2 milionów złotych, ale mamy świadomość, że samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z programu rządowego. Zarezerwowaliśmy pieniądze na wkład własny i będziemy zabiegać o każdą złotówkę, jaka będzie do zdobycia – tłumaczy prezydent.

Inne inwestycje planowane na przyszły rok to modernizacja i budowa ulic w ramach tzw. czynów społecznych, rewitalizacja parku na Obozisku, kontynuacja budowy hali sportowej przy PSP nr 15, budowa układu drogowego wokół Radomskiego Centrum Sportu, opracowanie dokumentacji projektowej Radomskiego Centrum Kultury, oświetlenie ulic miasta i przebudowa infrastruktury technicznej dla terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej. W projekcie budżetu są też zarezerwowane pieniądze na inwestycje w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Do obszernej listy inwestycji zaplanowanych do realizacji są m.in. budowa Radomskiego Centrum Kultury u zbiegu ulic Okulickiego i Mireckiego, czy remont Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piłsudskiego - mówi wiceprezydent Konrad Frysztak:

Ponadto kwota 4,8 mln zł zostanie przeznaczona na realizację projektów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego. Są to m.in. nowa sala dla Hubala, remont pomników „Mogiła zbiorowa” i „Mogiła indywidualna”, budowa boiska na Godowie, budowa parkingu nad zalewem na Borkach, budowa ścieżki rowerowej na Glinicach czy placu zabaw i siłowni pod chmurką na osiedlu XV-lecia.

- Teraz projekt budżetu jest własnością radnych Rady Miejskiej i wszystkich zapraszam do współpracy. Radni mogą decydować o wszelkich zmianach. W moim przekonaniu jest to bardzo dobry budżet, ale oczywiście jestem otwarty i z uwagą będę się wsłuchiwał we wszelkie propozycje – zapowiada prezydent Radosław Witkowski.

Zapraszamy do nas: