Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Lidia
Dziś jest: 03 sierpnia 2020

RADOM

Chcesz zrobić paczkę? Już możesz!

sobota, 17 listopada 2018 17:13 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Monika Nowakowska/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W sobotę, 17 listopada otwarta została baza rodzin, które czekają na pomoc w ramach 18. edycji Szlachetnej Paczki. 

Pomagać mądrze

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt, dzięki któremu pomoc dociera do osób często nieporadnych życiowo, do osób, które o pomoc nie proszą lub nie wiedzą, gdzie się o nią zwrócić. Często ich potrzeby są zaskakujące - jedni nie mają lodówki, inni marzą o remoncie dachu, jeszcze inni potrzebują po prostu kilku nowych ubrań. W grudniu ubiegłego roku pomoc do potrzebujących w całej Polsce trafiło ponad dwadzieścia tysięcy prezentów.

Działalność szlachetnej Paczki w pigułce określa siedem punktów:

 1. Nie pomagamy biedzie roszczeniowej. Nie pomagamy tylko dlatego, że ktoś krzyczy.
 2. Pomagamy mądrze. Mądra pomoc to taka, dzięki której ludzie sami radzą sobie w życiu. Głupia prowadzi do tego, że ludziom się nie chce.
 3. Nie może być tak, że im więcej pomocy, tym więcej potrzebujących. Chcemy, aby wszyscy sobie radzili w życiu.
 4. Mentalność wędkarza. Mówi się, że nie ryba, ale wędka. Ale jeśli ktoś nie ma mentalności wędkarza, to sprzeda wędkę i kupi ryby. Jeśli ktoś ma mentalność wędkarza, to weźmie kij i złowi rybę. Zawsze sobie poradzi w życiu.
 5. Wszystkie projekty SZLACHETNEJ PACZKI oparte są na pracy na mentalności. To jest zmiana trwała. Chcemy, aby ludzie sami radzili sobie w życiu.
 6. Chcemy Polaków uczyć jak zarabiać więcej. Jeśli wszyscy będą dobrze zarabiali, nie będzie biedy. To jest nasz ideał.
 7. Lubię ludzi. Nie mówimy o tym, co czujemy. Wydobywamy z ludzi to, co mają w sobie najpiękniejsze. Naszą misją jest służyć ludziom w ich rozwoju: ubogim, wolontariuszom i darczyńcom.

Niewyobrażalna bieda

Dzięki projektowi pomoc dociera do osób często nieporadnych życiowo, do osób, które o pomoc nie proszą lub nie wiedzą, gdzie się o nią zwrócić. A ich potrzeby? Nie są wygórowane, często dotyczą spraw najpotrzebniejszych. Niektórzy w listach proszą o lodówkę, dla innych spełnieniem marzeń jest remont nieszczelnego dachu. Monika Szczepanik, wolontariusza z kilkuletnim stażem wspomina  mężczyznę, który w prawdzie miał lodówkę, ale dla oszczędności wyłączał prąd. - Największą radość sprawiły mu otrzymane ubrania i żywność:

 Baza rodzin otwarta!

Od soboty, 17 listopada można wybierać rodziny/osoby, którym chcemy pomóc. 

W samym województwie mazowieckim do Szlachetnej Paczki zgłoszonych zostało 741 rodzin. W Radomiu i okolicach utworzonych zostało 9 centrów:

 • Białobrzegi - 20 rodzin
 • Jedlińsk - 5 rodzin
 • Lipsko - 12 rodzin
 • Pionki i okolice - 15 rodzin
 • Radom Północ - 11 rodzin
 • Radom Śródmieście - 10 rodzin
 • Szydłowiec i okolice - 16 rodzin
 • Wierzbica i okolice - 16 rodzin
 • Zwoleń - 6 rodzin

Zgłaszać się można przez internet. Formularz zgłoszeniowy jest prosty i intuicyjny, prowadzi przez poszczególne punkty. Pierwszym z nich jest wybór województwa, kolejnym - miejscowości. Następnie darczyńca może zapoznać się z historiami zgłoszonych w danej miejscowości rodzin. Ma możliwość wyboru rodzin z konkretnej kategorii (wśród nich: dziecko chore/z niepełnosprawnością w rodzinie, choroba/niepełnosprawność w rodzinie, rodzina wielodzietna, starość i osamotnienie, nieszczęście, start w samodzielność czy samodzielny rodzic). Klikając w opis konkretnej rodziny darczyńca poznaje jej historię, potrzeby, ale również jej piękno. Po wyborze rodziny należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Podane przez darczyńcę dane umożliwią kontakt na linii darczyńca - wolontariusz. 

Finał Szlachetnej Paczki zaplanowany jest na weekend 8-9 grudnia. Wtedy paczki trafiają do magazynów, a stamtąd - za pośrednictwem wolontariuszy - do potrzebujących. 

Jak było w zeszłym roku? Relacje znaleźć można tutaj: 

Zapraszamy do nas: