Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

RADOM

10 lat do setki. LOP z nowymi wyzwaniami

wtorek, 04 grudnia 2018 08:49 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. LOP Radom (fb)
Jakub Szczechowski

Nie ma w Polsce starszej i cały czas działającej organizacji ekologicznej. Liga Ochrony Przyrody ma 90 lat. W Radomiu odbyła się jubileuszowa konferencja.

Radomski okręg LOP organizuje cyklicznie tematyczne konferencje. Tym razem zbiegła się ona z dwoma jubileuszami: 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 90 lat Ligi Ochrony Przyrody. W Radomiu Liga działa od 64 lat. Radomskie struktury ściśle współpracują z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu. LOP ma też siedzibę w dyrekcyjnym budynku przy ul. 25 Czerwca. Najwięcej dzieje się w szkołach. - Nasza praca opiera się przede wszystkim na pracy opiekunów Szkolnych Kół Ligi Ochrony Przyrody. Gdyby nie ich zaangażowanie, to oczywiście młodzież też nie działałaby - powiedziała prezes radomskiego okręgu LOP Elżbieta Molenda. W radomskich strukturach działa ponad 2 tys. dzieci i młodzieży oraz ponad 100 osób dorosłych.

Liga Ochrony Przyrody dostała na jubileusz nowego prezesa. Został nim radca prawny Marcin Strączyński i właśnie zgodnie z wykształceniem jego misją będzie modernizacja organizacyjna Ligi. - LOP wymaga wsparcia w kierunku odmłodzenia kadr. To jest kluczowe. Również kluczowym partnerem Ligi są w tej chwili Lasy Państwowe i musimy utrzymać to partnerstwo, szczególnie w regionach. Myślę, że Liga powinna zacząć patrzeć w kierunkach modnych wśród młodzieży, czyli tzw. ekologicznej edukacji. Liga powinna pojawić się bardziej też w internecie - mówił o wyzwaniach Marcin Strączyński.

- Członkowie LOP mieli zawsze na sercu dobro polskiej przyrody - ochronić to, co jest najciekawsze, co jest rzadkie, co powinno w takiej czy innej formie być chronione. Taka była główna idea i ona praktycznie została do tej pory - mówił o historii organizacji z-ca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i jednocześnie wiceprezes zarządu okręgu LOP Piotr Kacprzak. Prelegent zwrócił uwagę na mniejszą samodzielność Ligi w okresie Polski Ludowej, co jednak miała też swoje plusy jak choćby większe finansowanie.

W uroczystości uczestniczył Stanisław Krzyżanowski, współtwórca Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu. - Miłość do przyrody mam w genach po ojcu i po mamie. Od małego otoczony byłem przyrodą, urodzony i wychowany w lesie. Jestem wzruszony tym, że Liga o mnie pamiętała - powiedział Stanisław Krzyżanowski.

 35 lat w Lidze Ochrony Przyrody przepracowała Elżbieta Stus. - Cieszę się, że mogłam działać w tej organizacji, że mogłam zrobić coś dla społeczeństwa, że mogłam być wśród wspaniałych ludzi - powiedziała.

Ewelina Dębicka jest opiekunem Szkolnego Koła LOP w PSP nr 27 w Radomiu. Koło działa tam 16 lat i zajmuje się edukacją proekologiczną. - Promujemy te działania poprzez np. sadzenie roślin na terenie szkoły. Mamy zasadzony dąb katyński. Prowadzimy zbiórkę makulatury, segregujemy odpady. Robimy, co możemy - opowiadała nam.

Konferencja nie miała charakteru wyłącznie przyrodniczego. Gościem specjalnym był historyk Przemysław Bednarczyk, który niezwykle ciekawie opowiedział o udziale mieszkańców Radomia i regionu radomskiego w walkach o niepodległość i granice w latach 1914-1921.

 

 Podczas konferencji wręczone zostały medale i odznaczenia Ligi Ochrony Przyrody dla zasłużonych działaczy.

Medale trafiły do rąk wieloletnich opiekunów Szkolnych Kół LOP, będących "Mistrzami" i "Super Mistrzami" oraz posiadających tytuł "Szkoła/przedszkole przyjazne przyrodzie". Otrzymali je: Edmund Fabiański, Grażyna Gumola, Anna Januszewska, Piotr Kacprzak, Marek Krzemiński, Stanisław Krzyżanowski, Elżbieta Molenda, Irena Skalska, Elżbieta Stus, Irena Śniarska. Medalami uhonorowana została także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i nadleśnictwa: Radom, Dobieszyn, Kozienice, Przysucha i Zwoleń. 

Odznaki złote z napisem "Zasłużony dla ochrony przyrody" otrzymali: Agnieszka Besińska, Anna Bzducha, Magdalena Chmal, Agnieszka Figarska-Siwiec, Zofia Jaśkiewicz, Lidia Michalska, Teresa Reguła, Urszula Rotuska, Katarzyna Skrzek, Agnieszka Szeliga.

Odznaki złote otrzymali: Bogdan Chylak, Jolanta Czapczyńska, Ewelina Dębicka, Ewa Dudek, Jolanta Goljat, Anna Jaworowska-Wiewióra, Urszula Kapusta, Anna Koba, Ilona Kotlimowska, Beata Łukomska, Joanna Majchrowska, Sylwia Puchalska, Violetta Rokicińska, Jolanta Starzyk, Anna Szarpak, Zofia Wiktorowicz, Kazimiera Woźniak, Bożena Zając, Joanna Zbojna, Ewa Żurowska.

Odznaki srebrne otrzymali: Agnieszka Babula, Anna Karaś, Jolanta Kilianek, Teresa Leśniewska, Anna Majchrzak-Barabasz, Elżbieta Marsula, Elżbieta Nakończy, Ewelina Piwarska, Renata Skrzek, Ewa Wojciechowska, Aneta Wrochna, Izabela Zagrodnik.

Zarząd Okręgu Radomskiego LOP przyznał także własne medale: Nadleśnictwu Marcule, Nadleśnictwu Skarżysku, Nadleśnictwu Starachowice, Iwonie Bitner, Grzegorzowi Cywce, Tomaszowi Gogaczowi, Melanii Krupie, Jolancie Nowocin, Zofii Perendyk, Wandzie Potent, Annie Raus-Rajcy, Annie Suchowskiej, Bożennie Szumlak i Andrzejowi Zającowi. 

Minister Edukacji przyznał Dorocie Wólczyńskiej, nauczycielce w przedszkolu nr 2 w Radomiu Medal Edukacji Narodowej za społeczną działalność na rzecz ochrony przyrody i edukacji przyrodniczej wśród dzieci.

Rozstrzygnięty też został konkurs na najlepiej działające Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody.

Przedszkola:  

1. Przedszkole nr 1 "Pod topolą" w Kozienicach, przedszkole nr 2 w Radomiu, przedszkole nr 22 w Radomiu, przedszkole nr 3 w Kozienicach

2. Przedszkole nr 24 w Radomiu, przedszkole nr 23 w Radomiu

3. Oddział przedszkolny przy PSP w Janikowie, przedszkole nr 2 w Kozienicach, przedszkole nr 4 w Kozienicach

 Publiczne Szkoły Podstawowe

1. PSP nr 24 w Radomiu, PSP w Goździe, PSP w Natolinie, PSP nr 4 w Kozienicach, PSP nr 15 w Radomiu

2. PSP nr 21 w Radomiu, PSP w Bardzicach, PSP nr 25 w Radomiu

3. PSP w Zakrzewie, PSP nr 18 w Radomiu

Wyróżnienie: PSP w Janikowie, PSP w Rusinowie, PSP w Ryczywole, PSP w Skrzyńsku, PSP w Chomentowie, PSP nr 32 w Radomiu, PSP nr 28 w Radomiu, PSP nr 27 w Radomiu

Szkoły ponadpodstawowe

1. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radomiu

2. XIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Radomiu, Zespół Szkół Technicznych w Radomiu

3. Zespół Szkół nr 2 w Radomiu (technikum)

foto: własne, RDLP, LOP