Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Dung-Lac, prezbiter, i Towarzysze
Dziś jest: Wtorek, 24 listopada 2020

RADOM

Wolontariusz i Klub Roku wybrani!

środa, 05 grudnia 2018 19:45 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Hubert Banasik został Wolontariuszem Roku, a wolontariat z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 34 w Radomiu - Klubem Roku. W Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego odbyła się coroczna gala z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest od 32 lat, a jego celem jest uhonorowanie wszystkich, którzy niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym. "Arkowy" wolontariat działa od osiemnastu lat. W dwutysięcznym roku liczył od sześćdziesięciu do około stu osób. Dziś pod jego skrzydłami działa ponad tysiąc wolontariuszy skupionych w Szkolnych Kołach Wolontariatu. "Arka" to cztery siedziby, współpraca z wolontariuszami zza granicy, wiele inicjatyw i projektów. - Nasi wolontariusze robią fantastyczne rzeczy - przekonuje Ewa Kamińska - wiceprezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka":

W Międzynarodowym Dniu Wolontariatu nie zabrakło podziękowań tym, którzy swoim zaangażowaniem tworzą grupy, pomagają potrzebującym i dzielą się radością. Kulminacyjnym punktem środowej gali było rozstrzygnięcie konkursu na wolontariusza i klub roku. Kluby i wolontariusze mieli przygotować filmiki opowiadające o swojej działalności. Na ich podstawie kapituła wybierała laureatów. - Kapituła była zgodna jeśli chodzi o wybór Klubu i Wolontariusza Roku - zapewnia Ewa Kamińska.

Wolontariuszem Roku 2018 został 16-letni Hubert Banasik. Hubert formalnie wolontariuszem "Arki" jest od czwartej klasy szkoły podstawowej, nieformalnie z Centrum związany był o wiele wcześniej. To dzięki siostrze Agnieszce, która pokazała mu tajniki wolontariatu, zaszczepiła w nim pasję. Teraz Hubert uczy się w Zespole Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu. Jest liderem wolontariatu, bierze udział w wydarzeniach organizowanych przez "Arkę", a także pomaga niewidomej pani Ewie.

Tytuł Klubu Roku 2018 trafił do Szkolnego Klubu Młodzieżowego Wolontariatu działającego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 34 w Radomiu. Klub liczy około pięćdziesięciu osób.

                                

Wolontariusze opiekują się czworgiem niepełnosprawnymi dzieci pracowników szkoły, biorą udział w różnego rodzaju zbiórkach i wydarzeniach charytatywnych. Aktywnie włączają się również w działalność "Arki". - Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nas potrzebują - przepisem na sukces jest zwarta grupa, życzliwość i wsparcie - mówi Joanna Kaliszewska - opiekun wolontariuszy i wyjaśnia: - Nasz filmik pokazuje to, co robimy - spotkania z naszymi podopiecznymi. I to jest piękne!

 Dumy w laureatów nie kryje wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 34 - Iwona Wilk: 

 Wolontariuszki Julia Piszczek i Marysia Rzewuska cieszą się, że wysiłek grupy został doceniony: 

Nagrodę Wolontariusza Roku 2018 wręczył Biskup Radomski Henryk Tomasik. - Wolontariat jest piękną cechą polskiego społeczeństwa - wyraża postawę wiary wypowiadającej się przez miłość bliźniego. To piękny znak, znak nadziei - zauważa ksiądz biskup Tomasik:

 

- Jesteśmy niezmiernie dumni, że w Radomiu wolontariat funkcjonuje tak pięknie - w każdej grupie społecznej - cieszy się wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, który wręczał nagrodę Klubu Roku 2018:

 

Na Galę przyjechali wolontariusze z kół działających przy "Arce". Wśród świętujących Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Sali Koncertowej były wolontariuszki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Radomiu. Julia Jusiewicz, Kaja Kalita, Julia Drab i Maria Kordula opowiedziały o tym, dlaczego warto jest być wolontariuszem, a także jaki powinien być dobry wolontariusz: 

Podczas uroczystej gali obok nagród, podziękowań i występów był również czas na podsumowania. Agnieszka Brzeska-Pająk opowiedziała, jak wyglądał mijający rok, podczas którego wolontariusze realizowali projekt w ramach FIO "Przestrzeń działania". Okazuje się, że ta przestrzeń jest ogromna - od lokalnych akcji, przez różnego typu działania na szerszą skalę, aż po szkolenia w Zakopanem. Działalność podejmowana przez wolontariuszy nie daje się zaszufladkować - działali m.in. przy zbiórkach żywności, wspierali organizowane w Radomiu biegi, otwierali się na seniorów, pomagali zwierzętom.

Gala była również momentem do zapoznania z działalnością Centrum Wolontariatu Międzynarodowego. W placówce przy Kelles-Krauza 19 od 2016 roku działają wolontariusze z zagranicy. Obecnie są tu cztery osoby - dwoje Hiszpanów i dwoje Turków. - To nauka języka i kultury - mówi Ewa Kamińska - wiceprezes "Arki": 

Podczas gali zaprezentowali się również laureaci konkursu "Arka ma talent".