Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Dobieszyn
Dziś jest: Wtorek, 21 września 2021

RADOM

Apteki realizują e-recepty

wtorek, 22 stycznia 2019 12:55 / Autor: Monika Nowakowska
foto:materiały prasowe
Monika Nowakowska

Nieczytelne recepty odejdą do lamusa. Wszystko dzięki ich elektronicznemu odpowiednikowi, który ma być zwieńczeniem procesu informatyzacji służby zdrowia. Pierwsze placówki w Radomiu już wdrażają ich obsługę.

Wprowadzenie e-recepty to kolejny bardzo ważny krok, który ma usprawnić wizyty u lekarza i wykupowanie leków. Na wprowadzeniu elektronicznej wersji recepty skorzystają nie tylko pacjenci, ale także lekarze i farmaceuci. Elektroniczny odpowiednik papierowej recepty ma bowiem ułatwić przepływ informacji o lekach, receptach i działaniach lekarzy.

Podstawową zaletą e-recepty jest jej czytelność. Pacjenci przestaną się wreszcie denerwować, że lekarz wpisał nieprawidłowe dane, brakuje pieczątki czy nazwa leku jest nieczytelna. Za każdym razem otrzymają oni jasne instrukcje odnośnie dawkowania i przyjmowania leków. Pacjent będzie miał też możliwość wykupienia każdego leku z recepty w innej aptece, bez konieczności otrzymywania odpisu recepty - chwali magister farmacji Benedykt Rak:

Najwiekszą zaletą e-recepty będzie jednak możliwość otrzymania recepty na ten sam lek, bez konieczności umawiania się na wizytę. W przypadku jej zagubienia, też nie ma powodów do zmartwień, ponieważ e - recepta będzie znajdowała się w systemie. Do minimum zostanie też ograniczona możliwość wydania nieprawidłowego leku.

Aptekarze chwalą system i podkreślają, że większość aptek w Radomiu jest już przygotowana do realizacji elektronicznych recept:

Nad sprawnym wdrożeniem systemu czuwają informatycy. - Początki nie są łatwe i wciąż jeszcze wiele niewiadomych - mówi informatyk Michał Matyga:

E-recepta to informacje dotyczące leku przepisanego pacjentowi, które są zapisane na elektronicznej karcie pacjenta. Elektroniczny zapis będzie przekazywany za pomocą systemu od lekarza do farmaceuty, a stamtąd do instytucji, która refunduje dany lek, czyli do NFZ-tu.

E-receptę od lekarza można dostać na dwa sposoby: lekarz może dać pacjentowi wydruk, na którym nie będzie pieczątek ani żadnych podpisów. Recepta może też przyjść SMS-em lub mailem – będzie się na niej znajdować 4-cyfrowy kod wygenerowany przez system po wpisaniu danych przez lekarza - mówi kierownik radomskiej delegatury NFZ Andrzej Cieślik:

Z otrzymanym od lekarza wydrukiem lub 4-cyfrowym kodem należy udać się do apteki. Pacjent zrealizuje receptę po uprzednim podaniu nr PESEL. Na podstawie tych danych farmaceuta wyda lek.

Zgodnie z ustawą e-recepta ma być w powszechnym użytku od 1 stycznia 2020 roku.