Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

Bezpieczne Ferie 2019

poniedziałek, 28 stycznia 2019 12:28 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Książki i zeszyty poszły w kąt - około 29 tysięcy uczniów z Radomia i powiatu radomskiego rozpoczęło zimowy wypoczynek. Przez najbliższe dwa tygodnie nad bezpieczeństwem dzieci i dorosłych czuwać będą policjanci.

Ferie zimowe to czas relaksu i odpoczynku. Aby przebiegły szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. - Aura jest zimowa, warunki na drodze ciężkie. Pamiętajmy, aby dostosować prędkość do warunkach panujących na drodze - mówi z-ca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Radomiu, podinsp. Krzysztof Bielecki:

Policjanci z mazowieckiej "drogówki" przypominają też o odśnieżaniu samochodów i odmrażaniu szyb. - Aby ta widoczność była jak najlepsza pamiętajmy o tym, aby podczas długiej drogi zdjąć kurtkę, szalik i czapkę, które oganiczają widoczność i krępują ruchy kierowcy - tłumaczy podinspektor.

Jak przygotować samochód do drogi i w co powinien on zostać wyposażony? - podpowiada sierżant sztabowy Marcin Sawicki z mazowieckiej drogówki:

Do podstawowych zadań policjantów "drogówki" należy też kontrola autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Skontrolują kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych od nich dokumentów. Sprawdzą też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

Warto też przypomnieć dzieciom zasady poruszania się po drogach, zwłaszcza w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Muszą mieć świadomość, że pieszy o zmroku jest mało widoczny, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, powinien mieć odblask umieszczony w widocznym dla kierujących miejscu.

Zimowe ferie to zabawy na śniegu i lodzie. Tu też konieczne jest zachowanie pewnych zasad bezpieczeństwa. - Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów czy stawów. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem - mówi zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Radomiu, podinspektor Agnieszka Guza:

 Bardzo niebezpieczne mogą być też kuligi - dodaje podinspektor:

Policja apeluje, by do zabaw na śniegu czy zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne i z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Przypomina, by nie rzucać w jadące auta śnieżkami, a podczas kuligu łączyć sanki grubą, wytrzymałą liną, tak by nie odczepiły się podczas jazdy.

Polcjanci sprawdzają też autobusy, które przewożą dzieci na zimowy wypoczynek. Kontrole prowadzone są codziennie na ul. Mierzejewskiego (parking UTH) w godzinach 6.30-8.00.

Funkcjonariusze realizujący działania oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, szczególną uwagę zwracają na: sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, wycieki płynów, stan ogumienia, stan trzeźwości kierowców oraz wymagane uprawnienia.