Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Róża z Viterbo, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 06 marca 2021

RADOM

Nie ryzykuj! Sprawdź przewody kominowe

czwartek, 31 stycznia 2019 08:34 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Gellinger)
Weronika Chochoł

W środę wieczorem w jednym z domów w miejscowości Podgajek (gmina Przytyk) doszło do zapalenia sadzy w kominie. Krajowa Izba Kominiarzy przypomina: instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza! 

Pożar w Podgajku

Do zdarzenia doszło w środę, 30 stycznia wieczorem. Po godz. 22.00 radomscy strażacy otrzymali zgłoszenie o palącej się sadzy w kominie w jednym z domów w miejscowości Podgajek (gm. Przytyk). W akcji gaśniczej udział brały trzy zastępy straży pożarnej, trwała ona prawie dwie godziny. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru była niedrożność w kominie. Strażacy wyzbierali i ugasili palącą się sadzę. 

Nikt nie ucierpiał nie odnotowano również strat. - Czasem zdarza się tak, że komin pęka - wtedy właściciele konsekwencje pożaru czują również w portfelach. Tutaj skończyło się na strachu - wyjaśnia oficer dyżurny radomskiej Straży Pożarnej w Radomiu.

Krajowa Izba Kominiarzy apeluje!

W związku z sezonem ogrzewczym prezes Izby apeluje i przypomina o obowiązku przeprowadzania okresowych czyszczeń i kontroli przewodów kominowych - również w budynkach jednorodzinnych. "Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność lecz główna zasada bezpieczeństwa: zapobiega zaczadzeniom i pożarom spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu. W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli  kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową" - czytamy w komunikacie Marcina Ziombskiego - prezesa Krajowej Izby Kominiarzy. 

Bezpieczeństwo to główny czynnik, jednak ważna jest również ekologia. "Utrzymywanie instalacji grzewczo-kominowych w dobrym stanie technicznym, spalanie paliw dobrej jakości oraz okresowe czyszczenie kominów jest ekonomiczne i proekologiczne. Ma zasadniczy wpływ na zmniejszenie emisji toksycznych gazów i pyłów do atmosfery, a w efekcie zmniejszenie smogu" - podkreśla Marcin Ziombski. 

Krajowa Izba Kominiarzy popiera również kampanię prewencyjną "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa!" prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwową Straż Pożarną. Kominiarze zachęcają do instalacji czujników tlenku węgla oraz dymu. "Takie urządzenia mogą uratować zdrowie, a nawet życie mieszkańców. Instalację czujników należy wykonać w konsultacji z kominiarzem podczas okresowej kontroli lub czyszczenia kominów" - przypominają kominiarze.