Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

RADOM

Żałoba narodowa - odwołane imprezy?

wtorek, 12 lutego 2019 14:15 / Autor: Weronika Chochoł
fot. bielsko.biala.pl
Weronika Chochoł

Dwa dni potrwa żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego - poinformował Michał Dworczyk - Szef Kancelarii Premiera. Żałoba rozpocznie się w nocy z czwartku na piątek o północy i potrwa do soboty, do godz. 19.00. Które imprezy będą odwołane i co tak naprawdę oznacza "żałoba narodowa"? 

Które imprezy się nie odbędą? 

Z nieoficjalnych informacji podanych przez ogólnopolskie media wynikało, że żałoba może rozpocząć się w czwartek, 14 lutego. Z tego powodu odwołany został zaplanowany własnie na czwartek koncert Sławomira w radomskiej Strefie G2. Pieniądze za kupiony bilet odzyskać można w radomskim Hula Parku przy ul. Przemysłowej 18. Bez zmian odbędzie się natomiast koncert Genesis Classic - Ray Wilson 2019 - Radom. Ten w sobotę o godz. 20.00 w klubie przy ul. Przemysłowej. 

Również na czwartek zaplanowany jest spektakl "Mężczyzna idealny" w Radomskiej Orkiestrze Kameralnej. Wydarzenie odbędzie się bez zmian - to w związku z prośbami widzów, którzy w ten sposób chcą świętować Walentynki - jednak organizator zapowiedział uczczenie pamięci śp. Jana Olszewskiego minutą ciszy. Sobotnie "Klimakterium" zaplanowane na godz. 17.00 odbędzie się bez zmian. 

Odwołany lub przeniesiony zostanie Ogólnopolski Turniej Tańca Break-Dance "Radomskie Dwójki". - Będziemy musieli znaleźć inny wolny termin bez tego typu imprezy w Polsce lub po prostu ją odwołać - mówi Grzegorz Molęda - dyrektor Domu Kultury "Idalin". 

Co bez zmian? 

Zaplanowanych spektakli nie odwołuje Teatr Powszechny w Radomiu. W repertuarze: w piątek "Ferdydurke", "Jestem" i "Skrzypek na dachu", w sobotę i w niedzielę: "Skrzypek na dachu". Koncertów nie odwołuje także Explosion Club Radom. W piątek bez zmian odbędzie się walentynkowy koncert, którego gwiazdą będzie Arek Kopaczewski. W sobotę - zgodnie z planem - na scenie klubu pojawią się zespoły Pudzian Band i Diadem. W związku z żałobą narodową nie zmienia się także grafik klubu Lemon Sound Gallery. W piątek odbędzie się tam zaplanowany koncert DJ'a Hazela natomiast w sobotę Tima Hearta. 

"Żałoba narodowa" - co to oznacza? 

Żałoba narodowa w Polsce ogłaszana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lub osobę wykonującą jego obowiązki w związku ze śmiercią wybitnej osoby, w wyniku tragicznych zdarzeń czy jako rodzaj hołdu dla ofiar katastrofy.

                       

Sklepy i supermarkety w czasie żałoby narodowej funkcjonują normalnie. Na czas żałoby narodowej odwoływane są imprezy masowe, sportowe czy muzyczne. Żałoba rzuci się w oczy również telewidzom. W czasie żałoby narodowej nie będą emitowane programy rozrywkowe ani komedie. Loga wielu stacji będą w tych dniach czarne lub ozdobione czarną wstążką. Podobnie będzie ze stronami internetowymi.

W tych dniach flagi państwowe będą opuszczone do połowy masztu, zwłaszcza "na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad naczelnych władz państwa, innych organów państwowych i państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów samorządu terytorialnego i komunalnych jednostek organizacyjnych".

Jan Olszewski zmarł 8 lutego. Miał 88 lat. Był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, stał na czele rządu w latach 1991-92, a także był m.in. doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystości pogrzebowe śp. Jana Olszewskiego zaplanowane są na piątek i sobotę (15-16 lutego). 

 W piątek o godz. 9.00 do Kancelarii Premiera zostanie przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego, która będzie wystawiona w hallu kancelarii. Między godz. 10.00 a 19.00 będzie można oddać hołd zmarłemu. O godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. żałobna w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie. Następnie trumna zostanie przewieziona do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10. W sobotę o godz. 11.00 w Archikatedrze św. Jana odbędzie się msza żałobna. Po niej kondukt pogrzebowy wyruszy na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.