Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Michał Kozal, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Czarna
Dziś jest: Poniedziałek, 14 czerwca 2021

RADOM

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

czwartek, 28 lutego 2019 13:23 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Przez wiele lat represjonowani, nieszanowani, wyklęci... Doczekali się upamiętnienia. Radom i okolice włączą się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wyklęci... Niezłomni... 

W piątek, 1 marca po raz dziewiąty w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data święta nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Żołnierze Wyklęci (znani również jako Żołnierze Niezłomni) to polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne. Stawiali oni opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli również walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.

Obchody w Radomiu

Miejskie obchody rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą św. w Kościele Garnizonowym. Następnie o godz. 13.30 przy Pomniku Żołnierzy Zrzeszenia Wolności i Niezawisłość „Żołnierze Wyklęci” przy ul. Beliny – Prażmowskiego. Tam: odegranie odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem.

Noc Wyklętych w Puszczy Kozienickiej

ZHR Puszcza Kozienicka zaprasza w piątek, 1 marca do udziału w Nocy Wyklętych - pikniku historycznym, który odbędzie się w Gajówce. Początek planowany jest na godz. 18.00. W programie przywitanie - zwiedzanie Partyzanckiej Izby Historycznej z prof. Markiem Wierzbickim, premierowy pokaz filmu pt. "Radomianie dla Niepodległej", spotkanie z reżyserem filmu red.Przemysławem Bednarczykiem. Nie zabraknie również Apelu Poległych w wspólnej modlitwy. Chętni będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądał dzień w oddziale leśnym por. Franciszka Jaskulskiego ps. "Zagończyk" - to dzięki zaplanowanej rekonstrukcji historycznej. Będą również: konkurs historyczny o Żołnierzach Wyklętych dla młodzieży i dorosłych, partyzancki poczęstunek i patriotyczne śpiewanki przy ognisku. Zakończenie planowane jest około godz. 23.00.

Ilża pamięta... 

Uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych odbędzie się również w Iłży. Obchody zaplanowane są na niedzielę, 3 marca. W programie: o godz. 15.15 Uliczny Bieg - Marsz Tropem Wilczym na trasie 1963 metrów. O godz. 15.45 występ Orkiestry Polowej Polskich Drużyn Strzeleckich, występy dzieci i młodzieży, konkurs wiedzy o Żołnierzach Podziemia w latach 1939-1963, pokaz musztry Iłżeckiej Grupy Rekonstrukcyjnej oraz pokaz broni i pamiątek po Żołnierzach Wyklętych.

Konkursy patriotyczne wyrazem szacunku

Od siedmiu lat Marszałek Senatu Stanisław Karczewski organizuje konkurs wiedzy historycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, szkół specjalnych oraz Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, przysuskiego, oraz miasta Tarczyna. Konkurs jest dwuetapowy. Uroczystość finałowa dla szkół specjalnych oraz Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych odbędzie się 11 marca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Matki Jadwigi Wincenty Jaroszewskiej w Jurkach. Natomiast test wiedzy dla szkół ponadgimnazjalnych o organizacjach i uczestnikach podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1963, po którym odbędzie się uroczyste wręczenie nagród przewidziany jest na 25 marca w Białobrzegach.