Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: święci Maurycy i Towarzysze, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Boże
Dziś jest: Środa, 22 września 2021

RADOM

Szansa dla młodzieży na pracę w największych firmach świata

środa, 20 marca 2019 09:36 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Bartosz Łopiński
Monika Nowakowska

Zwolnieni z Teorii i ABSL pomogą w zawodowym starcie młodym z regionu Mazowsza dzięki wsparciu JPMorgan Chase Foundation.

Radom szczepienia

Uczniowie 40 szkół z województwa mazowieckiego otrzymają szansę zrealizowania własnego projektu społecznego, po zakończeniu którego czeka na nich 150 miejsc pracy w firmach zrzeszonych w Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Być może w grupie tej znajdą się też uczniowie ze szkół regionu radomskiego.

Program Zwolnionych z Teorii ruszy we wrześniu tego roku w 40 wybranych szkołach na Mazowszu – w powiatach, w których uczniowie są najbardziej narażeni na wykluczenie społeczne i zawodowe. Głównym celem projektu jest zdobycie przez młodzież tzw. miękkich umiejętności, których zdaniem pracodawców, brakuje młodym ludziom, a kluczowych, aby móc im zaoferować pracę m.in. w globalnych firmach zrzeszonych w ABSL. – Nasze działania kierujemy do uczniów ostatnich klas w szkołach licealnych i technikach. Chcemy im uświadomić, że w starcie zawodowym obok umiejętności twardych, będą liczyły się kompetencje miękkie, takie jak łatwość pracy w grupie, dobra komunikacja interpersonalna, znajdowanie rozwiązań czy organizacja własnego czasu pracy. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego, w perspektywie 10-30 lat, to właśnie te kompetencje zapewnią pracę młodym ludziom w większości branż, od księgowego do menedżera – mówi prezes Zwolnionych z Teorii Paula Bruszewska. – Uczestnicy programu zdobywają umiejętności zarządzania projektami m.in. poprzez udział w szkoleniach oraz wykorzystują je w praktyce, tworząc kampanie dotyczące marnowania żywności, organizując inicjatywy ograniczające zużycie plastiku, biegi charytatywne, warsztaty dla seniorów z obsługi komputerów czy z pierwszej pomocy dla dzieci. Poza zdobywaniem kompetencji przyszłości, młodzież rozwija swoją wrażliwość społeczną i empatię – dodaje Bruszewska.

Program ruszy we wrześniu tego roku, po wyłonieniu 40 szkół z Mazowsza, w których odbędą się szkolenia dla nauczycieli, a uczniowie uzyskają dostęp online do specjalnej platformy szkoleniowej, dzięki której będą mieli możliwość rozwoju kompetencji miękkich. Nauczyciele prowadzący projekty przez cały czas będą mogli liczyć na wsparcie Zwolnionych z Teorii.

W czasie realizowania programu, ABSL podzieli się z młodzieżą doświadczeniem i praktyczną wiedzą o rynku pracy, co przyczyni się do jej bardziej płynnego wejścia w życie zawodowe. Po zrealizowaniu projektów przez uczniów, ABSL połączy ich z pracodawcami. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych podkreśla, jak ważny jest dla pracodawców efektywny proces rekrutacji, umożliwiający pozyskiwanie dobrze dopasowanych pracowników w perspektywie długofalowej.

– Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie konsultacyjne w wyborze najbardziej dopasowanego do siebie stanowiska. Zostaną również zaproszeni na targi pracy organizowane w Warszawie, w trakcie których będą mogli zapoznać się i porozmawiać z przedstawicielami największych pracodawców w sektorze – mówi dyrektor zarządzająca w ABSL Marcelina Godlewska. – Nowoczesne usługi dla biznesu to sektor, który od lat odnotowuje w Polsce bardzo dynamiczny rozwój. Co roku powstają kolejne centra, realizujące złożone procesy dla podmiotów z całego świata. Potrzebują zatem wysoko wykwalifikowanych, zdolnych pracowników. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się współrealizować projekt, którego celem jest rozwój kompetencji już na etapie szkoły średniej i pomoc młodym ludziom w starcie zawodowym – dodaje. – Nasi członkowie oferują dobre warunki pracy i spełniają najwyższe standardy, m.in. oferując umowę o pracę. Wspólny program Zwolnionych z Teorii i JPMorgan Chase Foundation to nie tylko możliwość dla firm zrzeszonych w ABSL zdobycia nowych pracowników z otwartymi umysłami i wyposażonymi w kluczowe kompetencje miękkie, ale co bardzo ważne, także pomoc w zawodowym starcie młodym ludziom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w poruszaniu się na rynku pracy, by zaczęli długotrwałe i pełne sukcesów kariery – mówi Marcelina Godlewska z ABSL Poland. Uczestnicy programu będą mieli szansę rozpocząć swoją karierę zawodową m.in. w takich obszarach jak zarządzanie finansami, IT, zarządzanie zasobami ludzkimi czy bezpieczeństwo informacji.

Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych to największa w Polsce organizacja zrzeszająca i reprezentująca przedsiębiorstwa z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.