Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: Nawrócenie św. Pawła, Apostoła
Dziś jest: Wtorek, 25 stycznia 2022

RADOM

Czy ktoś znęcał się nad pensjonariuszami?

czwartek, 28 marca 2019 09:51 / Autor: Weronika Chochoł
fot. dpsnp.radom.pl
Weronika Chochoł

Czy dyrektor i kierownik pielęgniarek oddziału psychiatrycznego Domu Pomocy Społecznej "Nad Potokiem" nie dopełnili obowiązków, czy pracownicy znęcali się nad pensjonariuszami ośrodka? Sprawę bada prokuratura Radom-Wschód. 

Sprawa zaczęła się od skargi złożonej przez jednego z podopiecznych ośrodka. W związku z nią prezydent Radomia zlecił kontrolę w DPS. przy ul. Struga.  Kontrola przeprowadzona przez Urząd Miasta wykazała nieprawidłowości. Pod koniec stycznia dyrektor placówki został odwołany, a do prokuratury wpłynęło zawiadomienie.

11 lutego Prokuratura Rejonowa Radom Wschód wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez dyrektora i kierownika pielęgniarek oddziału psychiatrycznego Domu Pomocy Społecznej. Niedopełnienie miało polegać na niereagowaniu na przypadki niewłaściwego traktowania podopiecznych przez personel - wyjaśnia Beata Galas - rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu:

Zgodnie z art. 231 par. 1 kodeksu karnego funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

- Odrębnym wątkiem prowadzonym w sprawie jest badanie okoliczności znęcania się nad podopiecznymi przez dwie osoby zatrudnione w ośrodku - dodaje Beata Galas.

Jesteśmy we wstępnej fazie postępowania, na ten moment odbyły się pierwsze przesłuchania - wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu:

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Radomiu.