Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

RADOM

Przypomnij sobie o zdrowiu!

czwartek, 28 marca 2019 14:45 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W wirze codziennych obowiązków często nie mamy czasu na przebadanie swojego organizmu. Za sprawą akcji "Zdrowie pod kontrolą" badania "przyjdą" do nas.

Akcję organizuje już po raz drugi radomski oddział (kandydat) Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Przeprowadzona zostanie w godz. 9-16 w Centrum Handlowym M1 przy al. Grzecznarowskiego w Radomiu. Na uczestników czeka cały wachlarz badań i, co bardzo ważne, są one bezpłatne. 

Będzie można zmierzyć sobie ciśnienie tętnicze, poziom glukozy oraz cholesterolu we krwi. W ofercie jest też pomiar masy i składu ciała wraz z konsultacją dietetyczną. Będzie także promowana transplantologia i obalane mity dotyczący przeszczepów organów. Chętni będą mogli oddać krew i dostać wejściówki do parku trampolin, jak także zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Na jednym ze stanowisk odbywała się będzie nauka udzielania pierwszej pomocy.  Bardzo ważne będą stoiska profilaktyki przeciwnowotwowej. - Będę prowadzić stanowisko dotyczące profilaktyki przeciwnowotworowej, a konkretnie raka piersi, raka szyjki macicy i raka jądra. Będzie można samodzielnie przeprowadzić badanie. Oprócz tego będziemy mieli jeszcze stanowisko dotyczące ciąży i problemu niepłodności. Będziemy uświadamiać kobiety w wieku rozrodczym jak przygotować się do ciąży, jak przebiega, kogo dotyka niepłodność i jak wygląda leczenie - mówi Berenika Skiba. Dla palaczy przygotowane zostały konsultacje jak skutecznie rzucić palenie. Szczególnie dla rodziców cenne mogą być rady jak zapobiec uzależnieniu dziecka od dopalaczy i narkotyków oraz jak reagować, kiedy dojdzie do uzależnienia.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. Dla nich będzie "Szpital Pluszowego Misia". Dzieciaki będą mogły zabrać się za leczenie pluszaka, przy okazji oswajając się z białym kitlem i sytuacją wizyty u lekarza. Będzie też malowanie twarzy.

"Zdrowie pod Kontrolą" zainauguruje Tydzień Zdrowia. - W poniedziałek, środę i piątek uderzamy z naszymi akcjami, które pojawiły się na "Zdrowiu pod Kontrolą" dalej. Zaczniemy od naszej uczelni, gdzie będziemy mierzyć poziom cukru i ciśnienie. Później razem z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną będziemy robić akcję „Antitobacco” i będziemy chodzić po ul. Żeromskiego, rozmawiać z ludźmi na temat palenia tytoniu, na temat nowotworów, chorób płuc i smokerlyzerem badać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Na koniec w piątek udamy się do przedszkola na "Szpital Pluszowego Misia" - mówi Julia Dróżdż.

O inicjatywie rozmawialiśmy z Julią Dróżdż i Bereniką Skibą z radomskiego odziału (kandydat) IFMSA-Poland

Patronem medialnym akcji "Zdrowie pod Kontrolą" jest Radio Plus Radom.