Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

Prezent, który może kosztować życie...

czwartek, 28 marca 2019 14:09 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (rihaij)
Weronika Chochoł

Quady to coraz bardziej popularne środki lokomocji i prezenty komunijne. Jednak zanim zdecydujemy się na taki podarek, musimy dobrze to przemyśleć i zapoznać się z przepisami. 

Zgodnie z przepisami lekkim quadem kierować może osoba, która ukończyła 14 lat. Jednak to nie jedyne obostrzenie - trzeba mieć prawo jazdy kategorii AM. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część praktyczna realizowana jest na dwukołowym motorowerze z automatyczną lub manualną skrzynią biegów. Praktyczna część egzaminu również podzielona jest na dwie części - realizowaną na placu manewrowym i w ruchu drogowym. - Egzamin nie jest trudny, ale wymaga przygotowania i nabycia umiejętności niezbędnych do kierowania pojazdem - mówi Andrzej Majewski - egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Radomiu: 

Prawo o ruchu drogowym obowiązuje na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. W innych miejscach można jeździć na niezarejestrowanym quadzie - dodaje Andrzej Majewski podkreślając jednocześnie o warunkach, których bezwzględnie trzeba przestrzegać. Wymagane są odpowiedni kask, kombinezon, buty i rękawice: 

 Nawet jeżeli prawnie wszystko jest uregulowane, to jakość tych produktów pozostawia wiele do życzenia - podkreślają pracownicy jednego z serwisów motocyklowych w Radomiu: 

Rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak duże zagrożenie mogą nieść za sobą te pojazdy i kupują je nawet kilkuletnim dzieciom nie zwracając uwagi na brak uprawnień,umiejętności czy też kasku ochronnego. Takiego zachowania nie można nazwać inaczej jak skrajną nieodpowiedzialnością. Policja przypomina, że aby doszło do tragedii, wcale nie trzeba jechać szybko. Osoba nie posiadająca uprawnień, a więc nie znająca przepisów ruchu drogowego wystarczy, że z terenu posesji wyjedzie na drogę publiczną wprost pod samochód. Tragiczne skutki takiego zdarzenia są łatwe do przewidzenia. Bardzo często ułamek sekundy decyduje o życiu. Oprócz odpowiedzialności prawnej spoczywa na nich również odpowiedzialność moralna - przypomina podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego Mazowieckiej Policji:

 Zamiast quada policja proponuje zakup dobrego i sprawnego roweru: 

Dzieci w wieku komunijnym mają niespełna 10 lat. One powinny uczyć się ruchu drogowego, rodzice powinni zgłosić swoje pociechy do dyrektora szkoły, w celu uzyskania "pierwszego prawa jazdy" - karty rowerowej.  

Udostępnianie kilkuletnim dzieciom quada jest z pewnością wielką frajdą, ala quad to nie rower ani hulajnoga, a na dorosłych spoczywa obowiązek sprawowania należytej opieki nad dziećmi. Chwila zaniedbania lub nieuwagi może zakończyć się poważnym urazem i konsekwencjami na całe życie.