Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

RADOM

Koleją na lotnisko?

środa, 03 kwietnia 2019 13:06 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Kluczowe jest, aby lotnisko na Sadkowie było jak najlepiej skomunikowane, również dzięki wykorzystaniu kolei. Takiego zdania jest poseł Andrzej Kosztowniak, który skierował pismo w tej sprawie do ministra infrastruktury.

Poseł Kosztowniak zwrócił uwagę, że lotnisko Radom-Sadków po przejęciu przez PPL Porty Lotnicze jest obecnie przebudowywane, tak aby stać się lotniskiem komplementarnym wobec lotniska im. Chopina Warszawa-Okęcie, a docelowo – wobec Centralnego Portu Komunikacyjnego. Harmonogram inwestycji przewiduje zakończenie wszystkich prac przed końcem 2020 r. Według radomskiego polityka, kluczowe jest zapewnienie szybkiego skomunikowania pomiędzy portami Chopina i lotniskiem Radom-Sadków pewnym i niezawodnym środkiem transportu, w tym koleją. - Z tego względu kluczowe jest, aby lotnisko było jak najlepiej skomunikowane, również dzięki wykorzystaniu kolei - czytamy w interpelacji posła PiS.

Andrzej Kosztowniak zwrócił się z prośbą o informacje dotyczące harmonogramu realizacji modernizacji bocznicy kolejowej między przystankiem Radom Wschodni a lotniskiem Radom-Sadków. - Czy inwestycja ta jest już zaplanowana i z jakim terminem realizacji? Jaki jest status jej przygotowania? Jakie rozwiązania w zakresie przystanku przy terminalu lotniska są przewidywane? W planach publikowanych przez PPL lokalizacja przystanku kolejowego znajduje się po północnej stronie ul. Lubelskiej w odległości 400–500m od planowanego terminala lotniska. Jest to odległość zdecydowanie zbyt duża. Postuluję niniejszym, aby przystanek kolejowy na lotnisku był zlokalizowany bezpośrednio przy terminalu. Jest to standardem w nowych realizacjach. Proszę o uwzględnienie rezerwy terenowej pod ten przystanek - pisze poseł Kosztowniak.

Osobne pytania zostały skierowane w odniesieniu do modernizacji linii nr 8 na terenie miasta Radomia. Pyta, jakie nowe przystanki kolejowe będą realizowane w ramach tej inwestycji. - W szczególności, w związku z planowanym otwarciem lotniska Radom-Sadków jako lotniska komplementarnego względem lotniska im. Chopina Warszawa-Okęcie proszę o informację, czy obecny harmonogram przewiduje budowę przystanku kolejowego pod wiaduktem w ciągu ulic Żeromskiego i Lubelska (najkrótsze połączenie pomiędzy portem lotniczym Radom-Sadków a linią kolejową). Nadmieniam, że miasto Radom w przygotowywanej inwestycji przebudowy wiaduktu drogowego uwzględnia rozwiązania dotyczące połączenia go z planowanym nowym przystankiem kolejowym. Jeśli nie jest to uwzględniane, proszę niniejszym o uwzględnienie tego. Jednocześnie postuluję zmianę nazwy tego przystanku z dotychczasowej roboczej na Radom Wschodni, wraz z jednoczesną zmianą nazwy dworca kolejowego Radom na Radom Główny - napisał poseł Kosztowniak do ministra infrastruktury.