Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Liczba strajkujących nauczycieli jest podobna

wtorek, 09 kwietnia 2019 13:21 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Wiceprezydent Karol Semik poinformował, że liczba strajkujących nauczycieli i pracowników administracyjnych jest podobna do wczorajszej. Jedno przedszkole odstąpiło od protestu.

- Ilości osób strajkujących są bardzo podobne do siebie w porównaniu do wczorajszego dnia. Było "wahnięcie", jeśli chodzi o nauczycieli w przedszkolach. W godzinach porannych mieliśmy 31% strajkujących, co w porównaniu do wczoraj jest liczbą o połowę mniejszą, ale już w tej chwili wiemy, że to jest liczba, która przy zmianowości pracy przedszkoli, wzrosła do tego, co było wczoraj, a nawet przekracza. W przedszkolach wzrosła ilość osób strajkujących z administracji i obsługi do 15%. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, to wczoraj mieliśmy 85% nauczycieli strajkujących, a dziś 89%. Jeżeli chodzi o administrację i obsługę w szkołach podstawowych, mamy tutaj wzrost - 24%, a wczoraj było 13%. W liceach i zespołach szkół - nieznaczny spadek - 71%. Zmniejszyła się ilość strajkujących z administracji i obsługi z 21% do 15%. Szkolnictwo zawodowe - wczoraj mieliśmy 81%, a dzisiaj rano 85%. 7% administracji i obsługi, a wczoraj było 6% - informuje wiceprezydent Karol Semik.

Na środę, czwartek i piątek zaplanowane są egzaminy gimnazjalne.

- Myślę, że pierwsze dwa dni są możliwe do zrealizowania. Zespoły nadzorujące będą pracowały w większych przestrzeniach, co pozwala proporcjonalnie kierować mniejszą ilość nauczycieli. Ja również podjąłem decyzję, że pracownicy wydziału edukacji, którzy są nauczycielami i mają skierowanie jako obserwatorzy na egzamin gimnazjalny, dyrektorzy, jako przewodniczący szkolnych zespołów egzaminacyjnych, zmienią im status z obserwatora na członka zespołu nadzorującego. Jest to skromne zasilenie, ale "ziarnko do ziarnka" - mówi Karol Semik.

Najtrudniej ma być w piątek - przy egzaminie z języka obcego. Tutaj muszą być zapewnione odpowiednie warunki akustyczne.

W związku z tym, że wiele wskazuje na to, że strajk będzie trwał w kolejnych dniach, miasto rozszerzyło ofertę opieki dla młodzieży. Zajęcia organizują miejskie placówki kultury.

- Miejskie instytucje kultury mogą zaoferować na czas trwania strajku zajęcia przedpołudniowe. Będą to Dom Kultury Borki, Dom Kultury Idalin, Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr na ul. Daszyńskiego i cztery filie Miejskiej Biblioteki Publicznej - nr 1, nr 2, nr 16 i nr 6. Mówimy tutaj o zajęciach dla grup około 20-osobowych. Trzeba zaznaczyć, że istnieją ograniczenia, jeśli chodzi o ilość miejsca dla dzieci. W godzinach 9-15 te instytucje będa mogły przyjmować dzieci - mówi Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Ofertę przedstawił również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. To m.in. zajęcia na basenach, kortach tenisowych czy boisku. Na wszystkie obowiązują zapisy. Michał Podlewski.

W czasie strajku pojawiły się zwiększone patrole straży miejskiej i policji. Jak informuje Sławomir Figarski, dyrektor wydziału bezpieczeństwa, nie odnotowano incydentów związanych ze strajkiem.

Jedno z przedszkoli odstąpiło od strajku - przedszkole nr 25.