Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

RADOM

Modlitwa w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

wtorek, 09 kwietnia 2019 20:23 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W kościele ojców bernardynów celebrowana była msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia mija 9. rocznica od tych tragicznych wydarzeń. W samolocie Tu-154M znajdowało się 96 najważniejszych osób w państwie. W liturgii uczestniczyła rodzina radomianina, porucznika pilota Artura Ziętka - nawigatora Tu-154M. Odczytano także listy od prezydenta Polski Andrzeja Dudy i prezes PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił o. Stanisław Górka, gwardian klasztoru ojców bernardynów w Radomiu:

W trakcie uroczystości aktor Jerzy Zelnik odczytał list od prezydenta Polski Andrzeja Dudy:

W obchodach uczestniczył m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz:

Przy pomniku modlili się również: poseł Andrzej Kosztowniak, Tomasz Sot - nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice, minister Marek Suski i Lucyna Wiśniewska ze stowarzyszenia "Inicjatywa":

Wcześniej złożono kwiaty przy pomniku pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu. Znajdują się tam również tablice upamiętniające wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. To nie wszystkie ślady w Radomiu związane z katastrofą samolotu. Przy wejściu do gmachu Corazziego znajduje się tablica. Wyryto na niej słowa: "Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. W tym miejscu gromadzili się radomianie, oddając hołd ofiarom tragedii narodowej. Radom, 10 kwietnia 2011 roku".

Do tej największej w powojennej historii Polski tragedii doszło 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. W katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Wśród ofiar byli także ludzie związani z regionem radomskim: Paweł Janeczek, pochodzący ze Zwolenia funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu i osobisty ochroniarz prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz starszy pilot, porucznik Artur Ziętek z Radomia. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.