Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

RADOM

Ile radomianie zapłacą za prawo własności?

poniedziałek, 15 kwietnia 2019 15:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Radomianie, którzy posiadają mieszkanie albo dom, mogą stać się ich pełnymi właścicielami. To wynik decyzji posłów, który pod koniec ubiegłego roku zdecydowali, że użytkowanie wieczyste zostało przekształcone w prawo własności. Jednak zmiana prawa nie obędzie się bez kosztów poniesionych przez mieszkańców tych nieruchomości. Mowa o 10 tys. osobach, które mogą skorzystać z nowego prawa.

Informację w tej sprawie przedstawił dzisiaj wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak podczas obrad Rady Miejskiej. - Najpierw potrzeba postarać się o zaświadczenie potwierdzające przekształcenie wydawane przez starostę, dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wójta, burmistrza czy prezydenta. W Radomiu pod koniec 2018 roku było ponad 800 budynków leżących na terenie użytkowania wieczystego – poinformował wiceprezydent miasta.

Dalej dodał, że roczne dochody z tytułu opłaty za grunty za użytkowanie wieczyste w Radomiu wynoszą ok. 1 mln złotych. W ciągu 20 lat to ok. 20 mln złotych. Dane te dotyczą bonifikaty w wysokości 99%. Biorąc pod uwagę wskaźnik 70% to trzeba mówić o kwocie wynoszącej 10,5 mln złotych. To oznacza tylko jedno - ograniczenie dochodów budżetowych naszej gminy – mówił Konrad Frysztak. Wyliczono, że koszty pracy komórki obsługującej użytkowanie wieczyste wyniosą ok. 700 tys. złotych rocznie.

- Te pieniądze należą się mieszkańcom Radomia. I nie powinno być tutaj żadnej dyskusji – przekonywał Dariusz Wójcik, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Przecież budżet Radomia to ponad 1 mld 200 mln złotych. A my mówimy o tym, że będzie mniej w budżecie o 20 mln złotych w ciągu 20 lat – powiedział z kolei radny Łukasz Podlewski. Natomiast Mateusz Kuźmiuk przypomniał, że już 20 samorządów na Mazowszu przyjęło podobne uchwały w tym m.in. Płock, czy Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Władze Radomia poinformowały, że uchwała w przedmiotowej sprawie zostanie uchwalona. - Obecnie jest ona analizowana. Nie możemy jeszcze mówić, jaka to będzie stawka. Ze strony mieszkańców obserwujemy dużą presję o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie użytkowania wieczystego - powiedział Konrad Frysztak.