Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

RADOM

Wyzwania przed Radpecem

poniedziałek, 15 kwietnia 2019 16:22 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Z planami inwestycyjnymi Radomskiego Przedsiębiorstwa Cieplnego Radpec zapoznali się dzisiaj radomscy radni.

Prezes miejskiej spółki ciepłowniczej Tomasz Nita powiedział, że głównym celem jest przystosowanie firmy do wymogów wynikających z przepisów unijnych związanych z emisjami gazów i pyłów do powietrza. - To nasz priorytet – powiedział Tomasz Nita. Dyskusja była poświęcona stanu realizacji inwestycji związanej z dostosowaniem źródeł ciepła do wymogów emisyjnych Unii Europejskiej. Radpec planuje to zrealizować do końca grudnia 2022 roku.

Tomasz Nita mówił też o drugiej inwestycji, która jest związana z kogeneracją. - Chcemy zwiększyć efektywność wytwarzania energii cieplnej z paliw stałych poprzez wytwarzanie energii cieplnej w połączeniu z wytwarzaniem energii elektrycznej oraz dać sobie możliwość wykorzystania innych paliw, niż węgiel, z którego do tej pory wyłącznie korzystamy - powiedział prezes Nita. - To będzie oznaczało rozwój naszej firmy, a nie stagnację - dodał.

Środki na te cele mają pochodzić z funduszy własnych, jak również z kredytu komercyjnego. Radpec nie ukrywa, że chce uzyskać środki ze źródeł związanych z programami organizowanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Prezes Nita poinformował, że opracowano m.in. studium wykonalności dla projektu, a w trakcie jest opracowanie projektu budowlanego oraz pozyskiwanie decyzji administracyjnych niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Złożono również wnioski o pożyczkę do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną.

- Problem mogliśmy mieć już dawno rozwiązany. Była propozycja ze strony Enei. Nie chcę już do tego wracać. Dzisiaj mamy kolejną prezentację Radpecu i zmieniła się jedynie czcionka. Mnie dzisiaj interesuje tylko jedno, jakie koszty poniosą mieszkańcy Radomia, jak duże będą podwyżki ciepła, żeby zrealizować powyższe projekty – mówił Dariusz Wójcik, szef klubu radnych PiS w Radzie Miejskiej w Radomiu.

Na pytania radnych odpowiedał prezes Tomasz Nita. - Mówimy o inwestycji wartej pół miliarda złotych. Ok. 75-80% funduszy ma pochodzić z pożyczki z NFOŚiGW, która będzie spłacana przez 20 lat. To źródło taniej pożyczki - powiedział prezes spółki Radpec.

Radni PiS chcieli się również dowiedzieć, jakie były koszty kampanii „Bezpieczne ciepło. Radom 2023" z udziałem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego z ubiegłego roku. - Nie pamiętam, jakie to były koszty. Odpowiedź przygotuję na piśmie - zadeklarował Tomasz Nita.