Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Nereusz i Achilles              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Pilczyca
Dziś jest: Środa, 12 maja 2021

RADOM

UTH przejmie szpital na Józefowie?

środa, 17 kwietnia 2019 12:11 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

O przekazanie szpitala na Józefowie pod zarządzanie Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu apelował Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Marszałek Adam Struzik odpowiada, że nie ma takiej potrzeby.

Kwestia przejęcia szpitala na Józefowie przez UTH pojawiła się przy okazji dyskusji o przyszłości kierunku lekarskiego.

- Dla prawidłowego rozwoju kierunku lekarskiego, konieczne jest stworzenie odpowiedniego zaplecza szpitalnego. Z takim wyzwaniem musiały mierzyć się kolejne uniwersytety, na których otwierano kierunku lekarskie. Muszę powiedzieć, że zawsze spotykało się to z dobrą wolą władz samorządowych. Tak się wydarzyło chociażby w województwie lubuskim, gdzie marszałek województwa przekazała do dyspozycji Uniwersytetu Zielonogórskiego szpital wojewódzki. Mam nadzieję, że ten przykład będzie stanowił inspirację również dla marszałka województwa mazowieckiego. Wiem, że uniwersytet podjął taką inicjatywę, ale na razie zawisła ona w próżni - mówił minister Jarosław Gowin.

Do apelu ministra Gowina przyłączył się Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.

- Naprawdę te rozmowy ze strony rektora są toczone od wielu miesięcy. Apeluję do marszałka Adama Struzika i Rafała Rajkowskiego, żeby rozmowy zakończyć. Jest podpisana umowa na wykorzystanie szpitala w celu prowadzenia zajęć klinicznych, natomiast najlepszym rozwiązaniem długofalowo jest przekazanie szpitala pod zarząd uczelni. Tak jest we wszystkich państwowych uczelniach, które mają kierunek lekarski - mówi marszałek Bielan.

Marszałek Adam Struzik odpowiada, że dla stworzenia szpitala klinicznego nie ma potrzeby przejmowania majątku szpitala.

- Na bazie funkcjonujących oddziałów stworzymy kliniki we współpracy z uniwersytetem i taki kierunek lekarski będzie się swobodnie rozwijał. Część kadry medycznej będzie zatrudniona jednocześnie w szpitalu i na uczelni. Nie ma potrzeby przejmowania majątku i zarządzania, żeby stworzyć szpital kliniczny - mówi marszałek Struzik.