Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Marcin I, papież i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 13 kwietnia 2021

RADOM

Nowe stacje kolejowe, wyświetlacze i zmodernizowane linie

poniedziałek, 29 kwietnia 2019 15:30 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Najbliższe lata przyniosą szereg inwestycji kolejowych dla Radomia. Powstaną m.in nowe stacje kolejowe, a na dworcu pojawią się długo oczekiwane wyświetlacze.

O planach inwestycyjnych dla Radomia poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych. Powstanie m.in. nowy przystanek kolejowy.

- Roboczo nazwaliśmy przystanek przy ul. Żeromskiego jako "Radom-Wschód". Peron będzie skomunikowany z wiaduktem nad linią kolejową. Prace rozpoczniemy w przyszłym roku, żeby je skoordynować z realizacją wiaduktu - mówi Ireneusz Merchel.

Planowane są również inne stacje - na ul. Kozienickiej, Żółkiewskiego i w Starej Woli.

Prezes Merchel poinformował, że w tym roku powstanie również System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na stacji Radom. Chodzi o długo oczekiwane wyświetlacze.

- Prace rozpoczniemy w ciągu 2-3 miesięcy - mówi prezes.

Nie zabrakło też tematu modernizacji linii nr 8, czyli Warszawa Okęcie - Radom.

- Pozostał do modernizacji odcinek od Radomia do Czachówka. Prace właśnie się rozpoczęły, co oznacza pewne uciążliwości, natomiast pamiętajmy, że modernizujemy, żeby jeździć szybciej, bezpiecznej i żeby infrastruktura była oddana w ciągu krótkiego czasu - dodaje Merchel.

W kwestii modernizacji linii z Radomia do Kielc prezes poinformował, że spółka przystąpiła do opracowania dokumentacji projektowej. W 2021 roku mają rozpocząć się prace. Docelowo do stolicy województwa świętokrzyskiego pasażerowie dojadą w godzinę.

Wicemarszałek Adam Bielan mówi, że to ważne inwestycje dla mieszkańców Radomia, które w przyszłości usprawnią komunikację z lotniskiem.

Minister Marek Suski mówi, że to konieczne inwestycje dla rozwoju lotniska w Radomiu.

Do połowy 2021 roku między Warką i Radomiem przebudowane zostaną tory na odcinku 45 km. Wybudowany zostanie drugi tor. Nowe, zmodernizowane perony zyskają przystanki: Dobieszyn, Grabów, Strzyżyna, Kruszyna, Wola Bierwiecka, Bartodzieje i Lesiów. Docelowo czas podróży z Warszawy do Radomia ma trwać około 75 minut. Najszybsze pociągi pojadą z prędkością 160 km/h.