Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Łukasz, Ewangelista              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Łukasza)
Dziś jest: Poniedziałek, 18 października 2021

RADOM

85 lat szkoły "Specjalnej" im. bp. Jana Chrapka

wtorek, 07 maj 2019 08:49 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Tomasz Niewiadomski
Weronika Chochoł

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna im. bp. Jana Chrapka ma 85 lat. W poniedziałek w radomskim teatrze odbyły się uroczystości jubileuszowe. 

Szkoła od 85 lat uczy i wychowuje młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. Pod opieką nauczycieli i pedagogów z PSP nr 12 znajdują się również uczniowie z autyzmem i zespołem Aspergera, a także z dodatkową niepełnosprawnością, która towarzyszy niepełnosprawności intelektualnej.

Historia Szkoły Specjalnej w Radomiu sięga 1934 roku, kiedy przy Szkole Publicznej nr 15 utworzono klasę specjalną. Rok później działały już dwie klasy: dla dzieci polskich i żydowskich. Uczyło się w nich 54 dzieci.Przez 60 lat szkoła borykała się z trudnościami lokalowymi. W lutym 1994 roku Kuratorium Oświaty przyznało placówce nowy budynek szkolny, w którym szkoła mieści się do tej pory. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna mieści się na radomskim Prędocinku, przy ul. św. Brata Alberta.

W trzydziestu oddziałach uczy się tu 165 uczniów. "Dwunastka" jest miejscem wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, przygotowuje uczniów do uczestnictwa w życiu społecznym i szeroko pojętej kulturze. Absolwenci szkoły kształcą się w szkołach ponadgimnazjalnych (zawodowych i klasach przysposobienia do pracy), a po zakończeniu edukacji znajdują zatrudnienie na lokalnym rynku pracy. Poza obowiązkowymi zajęciami wynikającymi z realizacji podstawy programowej w szkole prowadzone są różnorodne zajęcia, które wspomagają proces dydaktyczny - wyjaśnia Anna Kowalczyk - wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 Specjalnej im. bp. Jana Chrapka w Radomiu i dodaje: - Możliwości naszych uczniów nieustannie nas zaskakują: 

- Corocznie organizujemy występy, bierzemy udział w ogólnopolskich konkursach i festiwalach, wielokrotnie osiągając sukcesy - mówi Agnieszka Hernik - nauczyciel PSP nr 12: 

Jubileusz szkoły obchodzony jest 6 maja - w przeddzień 52 rocznicy śmierci Marii Grzegorzewskiej - prekursorki szkolnictwa specjalnego w Polsce. Uroczystość odbyła się w Teatrze Powszechnym w Radomiu i wzięli w niej udział absolwenci i przyjaciele placówki. Nie brakowało wspomnień, podziękowań i - jak na jubileusz przystało - okolicznościowego tortu. Na scenie zaprezentowali się uczniowie PSP nr 12, wystapił również zespół Gospel Radom. 

Życzymy kolejnych jubileuszy i wielu sukcesów!