Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia:
Dziś jest: 24 października 2020

RADOM

Opłaty za parking - nieuzasadnione?

piątek, 10 maj 2019 16:13 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Naczelny Sąd Administracyjny uznał za nieważny zapis uchwały Rady Miejskiej dotyczący konieczności płacenia za parking w każdym miejscu w całym pasie drogowym. Według ustawy o drogach publicznych, każde miejsce parkingowe powinno być oznakowane.

W uchwale Rady Miejskiej z sierpnia 2015 roku widnieje zapis, mówiący o tym, że opłata za parkowanie pojazdów samochodowych obowiązuje w każdym miejscu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w całym pasie drogowym danej ulicy. Jednak jak czytamy w ustawie o drogach publicznych z marca 1985 roku opłatę pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. 

Naczelny Sąd Administracyjny w środę, 8 marca uznał za nieważny zapis uchwały Rady Miejskiej dotyczący parkowania w każdym miejscu. W najprostszym tłumaczeniu, miejsca parkingowe powinny być wyznaczone za pomocą znaków poziomych. Na problem zwraca uwagę m.in radomianin Wojciech Bernat. - Jako kierowcy i mieszkańcy miasta rozumiemy potrzebę rotacji - szczególnie w centrum miasta - pojazdów parkujących. Istotne jest natomiast prawidłowe i zgodne z prawem oznakowanie tychże miejsc - wyjaśnia:

Co z kierowcami, którzy zostali ukazani za brak opłaty? - Myślę, że powinni dochodzić swoich praw na drodze postępowania sądowego, a być może pan prezydent przemyśli całą tą sytuację i postanowi te pieniądze pobrane bezpodstawnie zwrócić - zastanawia się Wojciech Bernat: 

Do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji jeszcze nie dotarła treść wyroku i uzasadnienia. - Będzie trzeba wymyślić jakieś rozwiązanie. Na razie jest na to zbyt wcześnie - chcemy dowiedzieć się, dlaczego Naczelny Sąd Administracyjny zachował się w taki sposób. Przypomnijmy, że pierwsza sprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym była przez nas wygrana - wyjaśnia Dawid Puton - rzecznik MZDiK: 

Opłaty były i są pobierane zgodnie z obowiązującą uchwałą, a pieniądze za parkowanie zasilały budżet miasta - dodaje Dawid Puton: 

Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Radomiu obowiązuje od 2 stycznia 2008 i obejmuje tylko miejsca parkingowe znajdujące się w pasach drogowych. Nie dotyczy np. podwórek, placów między budynkami czy prywatnych działek. Strefa obowiązuje w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.

Do sprawy będziemy wracać.