Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

Wygrali swoje pierwsze prawo jazdy!

niedziela, 12 maj 2019 10:59 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Julita Grabowska i Mikołaj Bednarczyk zwyciężyli w konkursie "Moje pierwsze prawo jazdy" organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i Galerię Słoneczną. Nagrodą główną był skuter i kurs na prawo jazdy kategorii AM. 

Konkurs skierowany był do osób w wieku od 13 lat do 17 lat, które nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami na kategorię AM, A1, B1 i T. Natomiast celem konkursu jest promocja bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz uświadamianie zarówno dzieci jak i rodziców o tym, że poruszanie się skuterem czy motorowerem po drogach publicznych wymaga posiadania prawa jazdy kategorii AM. - Niestety pomimo akcji społecznych świadomość jest nikła - wyjaśnia Marcin Ciężkowski - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu:

Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie - teoretycznym - uczestnicy zmierzyli się z dwudziestoma pięcioma pytaniami z zakresu ruchu drogowego z naciskiem na tematykę rowerzystów i motorowerzystów. Do drugiej części zakwalifikowała się najlepsza dziesiątka (pięć dziewcząt i pięciu chłopców). Druga część - praktyczna - polegała na przejeździe przygotowaną przez WORD trasą. Na uczestników czekały ronda, znaki i sygnalizacja świetlna. Zsumowanie wyników obu części pozwoliło wyłonić zwycięzców. W tym roku - w przeciwieństwie do lat poprzednich - część praktyczna podzielona była na dwie grupy - dla dziewcząt i chłopców. Skuter ufundowany przez radomski WORD i kurs prawa jazdy na kategorię AM, którego sponsorem jest Galeria Słoneczna trafiły do Julity Grabowskiej i Mikołaja Bednarczyka.

- Obok atrakcyjnych nagród ważne jest to, że poznajemy i zapamiętujemy przepisy ruchu drogowego - mówi Julita Grabowska, która nie kryje, że trzeba było włożyć sporo pracy, żeby osiągnąć sukces:

Dumy nie kryła Agnieszka Grabowska - mama laureatki:

Najlepszy wśród chłopców był Mikołaj Bednarczyk. - Nie wierzyłem, że wygram. Chociaż dobrze mi poszło, to do samego końca była niepewność:

- Mikołaj chciał zrobić prawo jazdy, teraz na pewno wydarzy się to szybciej:

O przygotowanie pierwszej części zadbał Andrzej Majewski - egzaminator w WORD. - Mamy orientację jakie pytania testowe sprawiają problem podczas egzaminu teoretycznego. Chcieliśmy je wyjaśnić - tłumaczy sędzia główny: 

 Za przygotowanie części praktycznej odpowiadał m.in. Marek Fałek - egzaminator w WORD:

Zawodników dopingował radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Przybytniak, które wziął również udział w części teoretycznej konkursu. - Jako samorząd chcemy wspierać WORD w takich działaniach. Mamy możliwość desygnowania środków na to, by młodzież zainteresowała się bezpieczeństwem. To ważne i potrzebne dla nas wszystkich: 

W przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu brali również udział funkcjonariusze mazowieckiej policji. - Obserwujemy wykroczenia popełniane przez rowarzystów i motorowerzystów. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu wydarzeniom niebezpiecznych zdarzeń z ich udziałem będzie coraz mniej - mówi podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu: 

 

Nagrodą dla uczestników, którzy zwyciężyli w konkursie czekały skutery i kurs prawa jazdy. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymali rowery Kross 26”. Nie zapomniano również o czwartym i piątym miejscu. Dla jego zdobywców organizatorzy przygotowali zestaw rowerowy zawierający: koszulkę rowerową, bezprzewodowy licznik rowerowy, rękawiczki rowerowe, torbę rowerową, zestaw narzędzi rowerowych w etui i światło rowerowe laserowe.

Finałowi na placu przed galerią towarzyszył mini piknik WORD-u. Można było skorzystać z symulatora jazdy na motocyklu, zapoznać się z pracownikami ośrodka, jednak największym zainteresowaniem cieszyły się symulator dachowania i "pijany rower", na którym można było zobaczyć, jak trudna jest jazda po alkoholu.

Gratulujemy wszystkim laureatom. Szerokości!