Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Bezpłatne badania krwi

poniedziałek, 20 maj 2019 09:18 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Jego obecność we krwi może doprowadzić do poważnych chorób, w tym Alzheimera, Parkinsona, niedokrwienia mięśnia sercowego, ale także poronień. Mowa o aminokwasie siarkowym - jego stężenie we krwi będzie można zbadać w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Zespół Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu po raz pierwszy organizuje akcję promującą kontrolę poziomu homocysteiny we krwi.

- To aminokwas siarkowy, którego wysokie stężenie może doprowadzić do m.in: zakrzepicy żylnej, niedokrwienia mięśnia sercowego oraz udaru mózgu, choroby Alzheimera oraz Parkinsona, wad rozwojowych płodu spowodowanych uszkodzeniem cewy nerwowej, zagrożenia poronieniem oraz nowotworów. Szacuje się, że co dziesiąty mieszkaniec Europy ma zbyt wysokie stężenie homocysteiny w osoczu krwi - wyjaśnia Karolina Gajewska - rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

W przyszłym tygodniu, od poniedziałku, 27 maja, do piątku, 31 maja w szpitalu na radomskim Józefowie będzie można sprawdzić swój poziom homocysteiny. Diagności laboratoryjni będą wykonywać takie badania w laboratorium na I piętrze. Do wykorzystania jest 85 darmowych testów.

Zapraszamy do nas: