Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

RADOM

Niepełnosprawni dostali klucz do miasta

środa, 22 maj 2019 14:37 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Rozpoczęły się XVI Radomskie Dni Godności. Niepełnosprawni otrzymali od wiceprezydenta Jerzego Zawodnika klucz do miasta.

XVI Radomskie Dni Godności rozpoczęła msza święta, której przewodniczył biskup Henryk Tomasik.

- Dzisiaj prosimy Pana Jezusa, aby nam pomógł w tym, by każdy z nas przynosił owoc dobrych czynów. Pan Jezus chce nam w tym pomóc. Jeżeli mamy dobry telefon, czy dobry telewizor, a nie jest podłączony do sieci, to nie pojawi się żaden program. Podobnie jest z każdym człowiekiem. Jeżeli nie jest złączony z Panem Jezusem, to nie przynosi dobrych czynów, które będą wizytówką na całą wieczność - mówił biskup Henryk Tomasik.

Odsłuchaj całą homilię:

Następnie ulicą Rwańską i Żeromskiego przeszedł barwny korowód. Wiceprezydent Jerzy Zawodnik podkreśla, że Dni Godności pokazują jedność społeczeństwa.

- Celebrujemy Dni Godności, ale w naszej świadomości są one codziennie i w każdej decyzji, jaką podejmujemy - mówi.

Marcin Gierczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mówi, że chodzi o to, żeby Dni Godności trwały cały rok.

- Co roku mówimy, że jesteśmy krok bliżej, ale jeszcze długa droga przed nami, żeby w pełni osoby niepełnosprawne czuły się w społeczeństwie, jak wszyscy i nie były stygmatyzowane - mówi Marcin Gierczak.

Klucz do miasta odebrała Dagmara Janas, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM.

- W Radomiu bardzo dużo dzieje się dla osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim likwidujemy bariery architektoniczne, barierę społeczną, gdzie mieszkańcy miasta mogą poznać osoby niepełnosprawne. To jest bardzo ważne, bo wychodzimy im naprzeciw - mówi Dagmara Janas.

XVI Radomskie Dni Godności potrwają do piątku (24 maja). Jutro o 12:00 na pl. Corazziego rozpocznie się II Mazowiecki Festiwal Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Tacy Sami”. W piątek o 13:00 na stadionie MOSiR przy ul. Narutowicza odbędzie się festyn sportowo-rekreacyjny. Na 15:00 zaplanowany jest piknik organizacji pozarządowych.