Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

RADOM

Uczniowie wybrali szkoły średnie

środa, 22 maj 2019 16:26 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Radomscy uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjalnych wybrali wymarzone szkoły. Które cieszą się największą popularnością?

Według prognoz, w radomskich szkołach ponadpodstawowych/ponadgimnazjalnych miało być ponad 8700 miejsc. Ostateczne dyrektorzy poszczególnych placówek skorygowali liczebność klas i w sumie przygotowali 8296.

Jeśli chodzi o licea, to jako szkołę pierwszego wyboru najwięcej uczniów wybrało II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej - 584 osoby na 352 miejsca (dane zsumowane z naboru ósmoklasistów i gimnazjalistów), natomiast największą liczbę kandydatów w przeliczeniu na miejsce ma I LO im. Mikołaja Kopernika - 409 chętnych na 192 miejsca (ponad 2 osoby na miejsce).

We wszystkich radomskich liceach ogólnokształcących oraz liceum plastycznym jest 3196 miejsc. Chętnych z pierwszej preferencji niewiele więcej - 3531

- Zarówno ósmoklasiści, jak i gimnazjaliści najchętniej wybierali liceum im. Marii Konopnickiej, natomiast są licea, których oferta nie jest wypełniona. Tutaj niestety są dwa licea, które mają bardzo słaby nabor - XII i XIII. Jeżeli nie będzie dostatecznej liczby uczniów, to znamy z ostatnich 4 lat losy dwóch liceów, czyli Sobieskiego i Słowackiego. Myślę, że te dwa licea nie są do końca zagrożone, ponieważ, jeśli ktoś nie znajdzie miejsca w oczekiwanym liceum, to wybierze te dwa licea - mówi wiceprezydent Karol Semik.

Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się oferta szkół zawodowych. Przede wszystkim Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu. W sumie radomskie szkoły zawodowe, jako szkoły pierwszego wyboru wskazała ponad połowa absolwentów podstawówek i gimnazjów. 

Miejsc w technikach i szkołach zawodowych jest 5100, a chętnych z pierwszej preferencji 3723. Najpopularniejszym zawodem, w którym chce kształcić się młodzież jest informatyk.

Wiceprezydent Karol Semik mówi, że miastu udało się zachęcić młodzież do kontynuowania nauki w kierunkach technicznych i zawodowych.

 

Między 17 i 19 czerwca uczniowie będą mogli jeszcze zmienić swoje preferencje - po otrzymaniu wyników egzaminów

Wyniki naboru uczniowie poznają 16 lipca.