Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

RADOM

Już w Azji Centralnej (foto, video)

czwartek, 06 czerwca 2019 07:54 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. P. Gierasiński (fb)
Jakub Szczechowski

Piotr Gierasiński dotarł już do Uzbekistanu. Radomski podróżnik wyruszył tydzień temu motocyklem na samotny podbój Pamiru.

Piotr Gierasiński przemierzył już Ukrainę, Rosję, Kazachstan i Uzbekistan. Chwalił ukraińskie drogi. - Średnia prędkość prawie jak na Zachodnich autostradach. Jeździ się dużo lepiej niż w Polsce, poza krótkim odcinkiem dziurawej ekspresówki za Kijowem. Można przycinać 140/160 km na godzinę - pisał na swoim profilu podróżnik. Czym bliżej jednak Rosji, tym gorzej. - Droga wyglądała jakby ją dopiero Niemcy zbombardowali - to recenzja odcinka z Głuchowa do granicy. Odprawa trwała ponad 4 godziny. 

Na zielonej Ukrainie? Nasz podróżnik jest pod wrażeniem obfitości zieleni w Rosji. Zielone łany siegają horyzontu. Zachwycała przyroda, ale w programie było też zwiedzanie. W Wołgogradzie Piotr Gierasiński zatrzymał się przy pomniku "Matka Ojczyzna Wzywa". To jeden z największych monumentów na świecie - 85 metrów wysokości. Motocyklista zwiedził też "Dom Pawłowa" i muzeum bitwy stalingradzkiej. 

Kolejne państwo, przez które przejechał Piotr Gierasiński to Kazachstan. - Zaraz po wjechaniu do Kazachstanu zaczęły się atrakcje: przy drodze konie, owce i wielbłądy. Drogi proste przez pustkowia i wyschnięte słone okresowe jeziorka. Blisko rosyjskiej granicy na wsiach lepianki z gliny, dalej już takich nie widziałem - relacjonuje motocyklista. 

5 czerwca Piotr Gierasiński wjechał do Uzbekistanu. Przypomnijmy, że trasa "Pamir Motorcycle Expedition 2019"  wiedzie dalej przez Tadżykistan, Kirgistan i jeszcze raz Kazachstan i Rosję. Główne wyzwanie to droga M41 słynny „Pamir Highway” - druga co do wysokości utwardzona droga świata.

Wyprawie patronuje medialnie Radio Plus Radom.