Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Filip i Jakub Młodszy, Apostołowie              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Stanowiska
Dziś jest: Czwartek, 06 maja 2021

RADOM

Człowiek tonie w ciszy...

czwartek, 06 czerwca 2019 13:15 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. Łatwo zapomnieć jednak, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna jest groźnym żywiołem. Według danych Komendy Głównej Policji, tylko od 1 kwietnia w Polsce utonęły już 173 osoby.

Temat kąpieli w miejscach niestrzeżonych każdego roku powraca, jak bumerang. Na nic zdają się komunikaty i ostrzeżenia. Woda pociąga za sobą kolejne ofiary śmiertelne i osoby, dla których niefortunny skok do wody, bardzo często kończy się trwałym kalectwem.

Dlatego planując wodny wypoczynek, należy wybierać miejsca strzeżone i pamiętać, że nawet obecność ratownika nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku i z zapewnienia należytej opieki dzieciom. Podczas zabawy mogą się one bowiem oddalić i zagubić w tłumie wypoczywających.

A o bezpiecznym wypoczynku nad wodą rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: prezesem Środowiskowo-Lekarskiego WOPR w Radomiu Andrzejem Grabkowskim i ratownikiem wodnym Arkadiuszem Gradowskim.

Ratownicy przypominają kilka fundamentalnych zasad, do których powinien stosować się i przestrzegać każdy wypoczywający nad wodą:

- pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych

- stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku – biała – kąpiel dozwolona, czerwona – zakaz kąpieli)

- nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego

- nie skakać do wody w nieznanych miejscach, zwłaszcza „na główkę”, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem

- pływać dość blisko brzegu (nawet, gdy wydaje się nam, że jesteśmy dobrymi pływakami), zwłaszcza w naturalnych zbiornikach wodnych, gdzie możemy mieć do czynienia z prądami, wirami czy nagłymi uskokami dna

- nigdy nie pływać po wypiciu alkoholu

- unikać pływania bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka

Pływając łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym warto założyć kapok bezpieczeństwa. Czasem może być niewygodny, ale w przypadku wywrotki lub nieoczekiwanego wpadnięcia do wody może on uratować nam życie. Żeglarze powinni też na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby w przypadku nagłej jej zmiany, zdążyć zawinąć do portu lub innego bezpiecznego miejsca.