Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

500 plus: MOPS nie będzie przyjmował papierowych wniosków

czwartek, 27 czerwca 2019 14:46 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Od pierwszego lipca wnioski o świadczenia 500 i 300 plus będzie można składać w wersji elektronicznej. Wnioski w formie papierowej przyjmowane będą dopiero od sierpnia.

Istotne zmiany

Od tego roku zmienia się formuła programu Rodzina 500+. Wśród głównych zmian: brak kryterium dochodowego, świadczenie również na pierwsze dziecko, wydłużony czas na złożenie wniosku dla nowo narodzonych dzieci, wydłużenie czasu wypłaty świadczenia do 31 maja 2021 roku. Nie trzeba będzie również czekać na decyzję administracyjną - zainteresowany zostanie po prostu poinformowany o przyznaniu świadczenia. Więcej o zmianach pisaliśmy tutaj.

Dzięki wprowadzonym zmianom programy staną się nie tylko bardziej dostępne, ale również wnioskowanie o otrzymanie świadczenia stanie się prostsze. W większości przypadków nie potrzeba dodatkowych zaświadczeń i dokumentów - zaświadczeń o dochodach czy o przyznaniu alimentów w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko. - Wniosek - tak internetowy jak papierowy - składa się z informacji, które świadczeniobiorcy powinni znać. Każdy wniosek opatrzony jest również pouczeniem, które należy przeczytać - zawarte są w nim informacje dodatkowe - mówi Marcin Gierczak - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu:

 

 

W przypadku świadczenia 300 plus ważne jest, by znać nazwę, numer i adres szkoły. - Pomyłki w tej rubryce w ubiegłym roku można było liczyć w tysiącach  - dodaje Marcin Gierczak. 

Najpierw przez internet

Od najbliższego poniedziałku (1 lipca) osoby, które chcą skorzystać z rządowej pomocy w ramach programów Rodzina 500+ czy "Dobry Start" będą mogły składać wnioski przez internet. Za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Empatia" lub elektronicznej bankowości będzie można złożyć wniosek zarówno o 500 jak i 300 plus. Dla zainteresowanych pomocą w ramach 500 plus można również skorzystać z platformy przygotowanej przez ZUS.

- Zachęcamy radomian do skorzystania z formy elektronicznej. Jest ona szybsza i wygodniejsza - zarówno dla nich samych, jak i dla pracowników urzędów - apeluje wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik i przypomina: - Nawet jeżeli ktoś złoży wniosek wcześniej - nie będzie on rozpatrzony i trzeba będzie składać jeszcze raz:

 

Złożenie wniosku przez internet pozwala również uniknąć pomyłek - program zaznacza błędy i dopóki nie zostaną one poprawione, nie ma możliwości wysłania go do urzędu.

 Następnie tradycyjnie

Od 1 sierpnia będzie można złożyć wniosek w formie papierowej. Ważne, by wypełnić go dokładnie i w domu. Chodzi o to, by usprawnić pracę Ośrodka i nie robić niepotrzebnego tłoku. Osoby, które chcą uzyskać świadczenia papierowe wnioski będą mogły złożyć w siedzibie radomskiego MOPS-u przy Limanowskiego, ale również w miejscach, gdzie działają zespoły pracy socjalnej - wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik: 

 

 Pierwsze świadczenia - za wnioski złożone w lipcu i w sierpniu - będą wypłacone do końca października.