Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

RADOM

To od ciebie zależy, czy wrócisz bezpiecznie z wakacji

piątek, 28 czerwca 2019 10:02 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Od ponad tygodnia trwają wakacje. Podczas urlopu warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Sposobów na spędzenie wakacji jest wiele. Można wypoczywać nad wodą, w górach, na działce czy w lesie. To czas beztroski, w którym jednak czeka wiele pułapek. Zacznijmy od początku - jak wyjeżdżamy na wakacje, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu mieszkania.

- Nikt tak nie dopilnuje mieszkania, jak nasz sąsiad. Dokładnie zamykamy drzwi i okna, informujemy domowników gdzie idziemy - mówi asp. sztab. Kamila Adamska z radomskiej policji.

Kiedy już wyruszymy z domu, musimy bezpiecznie dojechać do celu. Kamila Adamska podkreśla, że dobra pogoda bywa złudna.

- 84% wypadków miało miejsce na suchej nawierzchni. Przyciskamy gaz do dechy i nie patrzymy dokładnie, co się dzieje. Kierowcy błędnie oceniają pogodę - mówi.

Wiele niebezpieczeństw czyha nad wodą. Ratownik Andrzej Drabik mówi, ze najważniejszy jest wybór bezpiecznego kąpieliska.

Ludzie popełniają wiele błędów podczas wypoczynku nad wodą. To m.in. picie alkoholu, brawura czy brak nadzoru nad dziećmi.

Jeśli korzystamy ze sprzętu pływającego, należy robić to zgodnie z jego przeznaczeniem.

Często podczas wakacji wybieramy się do lasu. W tym roku szczególnie musimy uważać na kleszcze, które mogą roznosić boreliozę.

- Nie zawsze może wystąpić rumień. Mogą wystąpić objawy grypopodobne - bole mięśni, stawów, dreszcze, rozbicie, brak koncentracji. Jeśli powiążemy to z faktem ukąszenia przez kleszcza, należy zgłosić się do lekarza - mówi Małgorzata Gregorczyk z radomskiego sanepidu.

Wakacje to również upały. Musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

- Myślę, że dobrze będzie, jeśli każdy z nas wchłonie litr płynów w ciągu dnia - radzi Mariusz Wielocha, ratownik medyczny.

Warto też zabezpieczyć się przed słońcem.

- Powinniśmy się smarować pół godziny przed wyjściem na słońce, ponieważ krem musi się uaktywnić, żeby nasza skórę chronić. Musimy też pamiętać, że jeśli jesteśmy na słońcu, po dwóch, trzech godzinach ten krem się rozkłada, zmywa i trzeba ponawiać smarowanie - mówi Anna Korczyńska-Roguś, dermatolog.

Oczywiście podczas upałów należy nosić nakrycie głowy.