Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

RADOM

Witryna Radomskiego Czerwca na placu Corazziego

sobota, 29 czerwca 2019 22:45 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Spotkania z uczestnikami robotniczego protestu, przejażdżka legendarnym autobusem "ogórkiem", wystawy, słowem – plenerowa lekcja historii. W Radomiu przed Urzędem Miejskim po raz kolejny odbył się piknik historyczny "Witryna Radomskiego Czerwca'76".

Podczas pikniku można było nabyć gadżety związane z obchodami rocznicy Radomskiego Czerwca'76. Ten punkt cieszył się sporym zainteresowaniem, a uczestnicy imprezy chętnie zakładali koszulki "Zaczęło się w Radomiu". Prowadzone były przejażdżki zabytkowymi autobusami, młodzież zachęcała do zagrania w "planszówki", a o oprawę muzyczną z lat 80. zadbali młodzi artyści z Radomia. 

Podczas pikniku można było również obejrzeć wystawy zdjęć z tamtych dni, spotkać się z uczestnikami protestu i posłuchać ich wspomnień. Wśród nich był Marek Jacek Siedlecki – członek zarządu stowarzyszenia Radomski Czerwiec'76. - Rozruchy były dla nas nadzieją, tylko siłą mogliśmy pokazać swój sprzeciw – wspomina i dodaje: - Pamiętam każdą minutę z tamtego dnia, tego nie da się zapomnieć. Ale pomimo tego bólu, który mieliśmy na swoich plecach, byliśmy szczęśliwi, że pokazaliśmy Polsce i światu, że nie jesteśmy anonimowi: 

 

Uczestnicy mogli również zobaczyć rozpowszechniane w podziemiu cegiełki banknotopodobne. Celem ich wydawania było uzyskanie środków na działalność opozycyjną, przydawały się również w celach propagandowych. Każdy mógł także otrzymać okolicznościowy banknot – mówi Józef Kwatek z radomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego:

 

Radomianie przyznają, że podobnych wydarzeń powinno być więcej i chwalą imprezę:

Podczas pikniku prowadzona była również zbiórka krwi, udało się zebrać ponad 10 litrów tego cennego leku.

Piknik "Witryna Radomskiego Czerwca'76" był jednym z elementów obchodów 43. rocznicy robotniczego protestu w Radomiu. Trwające od 15 czerwca obchody zakończą się w niedzielę, 30 czerwca koncertem radomskiej grupy JMS i Proletaryat. Koncert na placu Corazziego, start o godz. 17.00.